Валентина втратила свій дім під час обстрілу, коли Москва наступала на Ірпінь, мальовниче передмістя Києва, яке після деокупації удостоїли статусу міста-героя. Але росіяни повернулися, вони скидають бомби на джерела електропостачання та зранені війною будинки у рамках кампанії з шантажу українців перед наближенням суворої зими, пише кореспондентка The Times із Києва Кетрін Філп.
«Ми їх ненавидимо, — каже Валентина під час зустрічі зі своїми друзями та їхніми дітьми зустрілася в парку серед осінніх золотавих дубів, коли уряд України благав громадян скоротити споживання електроенергії. — Я б краще замерзла тут, ніж дозволила Росії перемогти зараз, коли ми маємо вже неабиякі перемоги», – додала вона.
Понад 40 відсотків енергетичних об’єктів України були виведені з ладу за десять днів атак безпілотниками і ракетних ударів по електростанціях та інших об’єктах комунальної інфраструктури. Це частина нової військової кампанії Росії зі знищення енергомережі країни з наближенням зими. Понад 1100 українських міст і сіл залишилися без світла та води після атак, від Сум на півночі до Львова на заході та Запоріжжя на півдні.
Уряд у Києві вчора закликав цивільне населення різко обмежити споживання електроенергії, щоб допомогти сотням тисяч українців, які залишилися без світла та води. Президент Зеленський заявив, що уряд готується «до всіх можливих сценаріїв з урахуванням зими».
У Києві, де вночі були відключення світла, мер Віталій Кличко попросив мешканців не вмикати електроприлади з 7:00 до 23:00, а підприємства – обмежити використання світлових вивісок.
«Навіть невелика економія та зменшення споживання електроенергії в кожній оселі допоможе стабілізувати роботу національної енергосистеми», – сказав він.
Державна енергокомпанія «Укренерго» звернулася до українців з проханням подбати про достатню кількість води, а також «теплі шкарпетки та ковдри та обійми для рідних і друзів». Подруги в Ірпіні, які є хрещеними матерями дітей одна одної, зібралися в парку, коли температура впала з приємних 21C до 4C.
Ірпінь все ще лежить у почорнілих руїнах
«Тут тепліше, ніж усередині», – сказала Злата про морозний житловий будинок, куди вони були змушені переїхати після того, як у березні повернулися до Ірпеня та виявили свої будинки зруйнованими. Більша частина міста все ще лежить у почорнілих руїнах, незважаючи на кампанію відновлення.
У будинку престарілих «Любов» у лісах навколо сусідньої Бучі персонал хвилювався над тим, як захистити своїх крихких підопічних протягом зими, коли відключення світла вже звичайне явище.
«Найближчим часом ми зіткнемося з величезними труднощами, суттєво похолодає, — сказав Ігор, місцевий менеджер. — Ми купуємо генератори і дизельне паливо для резерву, але вони дуже дорогі, і у нас не вистачає грошей».
Ірпінь і Буча є одними з населених пунктів поблизу Києва, які найбільше постраждали під час першого етапу широкомасштабного вторгнення Росії. Але ще жахливіші справи на північному сході країни, в її найхолоднішому регіоні, де українські солдати та робітники лише почали відновлювати лінії електропередач, обірвані росіянами, що від’їжджають.
Багато українців були здивовані відвертою рішучістю Росії демонтувати інфраструктуру країни, хоча представники розвідки широко розцінюють цей крок як визнання провалу Москви на полі бою. Нова кампанія відбувається після того, як російські війська були витіснені з північно-східної частини України навколо Харкова, а російські чиновники евакуювалися з окупованого південного міста Херсон.
Вчора настала черга поринути в темряву індустріального рідного міста Зеленського, Кривого Рогу. Російські ракетні удари пошкодили електростанцію та ще один енергетичний об’єкт, відключивши електроенергію в 600-тисячному населеному пункті. Окрім коміка, який став президентом, а згодом і лідером України під час війни, Кривий Ріг є домом для кількох великих металургійних заводів, які є ключовими для економіки країни.
Губернатор Дніпропетровської області Валентин Резніченко назвав пошкодження "серйозними" і попередив мешканців не поспішати вмикати електроприлади, коли електрику відновлять.
«Тепер кожна освітлена комерційна вивіска, рекламний щит або пральна машина можуть призвести до серйозних аварійних зупинок», — попередив він.
Незважаючи на те, що Україна бореться за захист своєї інфраструктури, військові лідери попередили про «зростаючу» загрозу на її північному кордоні від нового спільного російсько-білоруська війська. Білорусь була ключовим плацдармом на початковому етапі вторгнення.
"Агресивна риторика військово-політичного керівництва Росії та Білорусі посилюється, - заявив заступник начальника Генштабу ЗСУ Олексій Громов. – Зростає загроза відновлення наступу збройних сил РФ на північному фронті».
Послухавшись заклику обійняти родину, Людмила цього тижня виїхала з дому біля білоруського кордону в Ірпінь, щоб залишитися з донькою Валентиною. Ступаючи парком, вона могла подумати про одне благословення, яке принесе зима. «Незабаром дощі перетворять весь кордон на густу багнюку, — засміялася вона. – Вони (окупанти) ніколи крізь неї не пройдуть».