UA / RU
Підтримати ZN.ua

Створення Містобудівної палати призведе до тотальної централізації будівельної сфери – заступниця голови Архітектурної палати НСАУ

Анна Кирій зазначила, що влада, однією рукою ліквідує ДАБІ, другою — створює орган із драконівськими повноваженнями стосовно всіх учасників ринку, на чолі якого стоїть особисто міністр.

Законопроєкт №5655 про реформу містобудування передбачає створення Містобудівної палати. Однак, заступниця голови Архітектурної палати Національного союзу архітекторів України Анна Кирій вважає, що створенням такого регулятора влада хоче тотально централізувати будівельну сферу, про що розповіла в інтерв’ю ZN.UA. При цьому за її словами, влада не надала НСАУ повноваження для очищення кадрового складу.

«Україна — серед країн, найбільше сприйнятливих до корупції. Все ще без справедливого суду та реальної правоохоронної системи. Але при цьому ми, однією рукою ліквідовуючи ДАБІ, другою — створюємо орган із драконівськими повноваженнями стосовно всіх учасників ринку, на чолі якого стоїть особисто міністр. Заступником у якого — його ж заступник, секретарем — чиновник з Мінрегіону. Рішення цих трьох та ще 27 рандомно обраних «представників професійної спільноти» (з них тільки два-три — архітектори) «на добровільних засадах» будуть страчувати й милувати, практично, на рівні суду (вносяться зміни до закону про виконавче провадження)», – заявила Кирій.

За її словами, простою більшістю Містобудівна палата легко зможе позбавити архітектора сертифіката, а всю саморегулівну організацію — статусу саморегулювання. Кирій також додала, що містобудівній палаті під керівництвом міністра та його заступника делеговані всі рішення з нагляду над експертизами, архітекторами, інженерами, саморегулівними організаціями, а по суті — виведення/збереження гравців на ринку. Владу в містобудівній сфері монополізує Мінрегіон і особисто міністр.

На зауваження про те, що можливо НСАУ погано самоочистилось і їм таким чином вирішили допомогти, Кирій зазначила, що вони не мали на це повноважень. Вона пояснила, що позбавити непорядного колегу сертифіката можна тільки за його заявою, рішенням суду або Державної архітектурно-будівної інспекції, згідно з чинною постановою Кабміну.

«Ми неодноразово зверталися з проханням дати нам цей механізм. І потрібна для цього не глобальна реформа, а лише правильно виписаний підзаконний акт.  В кожному разі, долю професіоналів мають вирішувати професіонали, а не випадково набрані люди. І тим більше — не чиновники. Інакше це ідеальна ніша для корупції», – додала заступниця голови Архітектурної палати НСАУ.

Кирій заявила, що насправді в архітекторів сьогодні забирають останнє. Без авторства, з навислим над головою чиновником, який у будь-який момент може забрати сертифікат, узагалі не буде мотивації залишатися в професії.

«Моїм колегам набагато комфортніше працювати в Україні на Америку і Європу. На країни, де все гаразд із авторським правом та гонорарами. І, повірте, успішні архітектори завжди знайдуть собі роботу. А наша система, яка буцімто реформується, створюється так, що тут залишаться проєктанти-двієчники і всемогутні чиновники, які живуть за рахунок корупції», – додала Кирій.

З Анною Кирій поспілкувалася редакторка відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова.

Читайте також: Господарем в місті має бути громада, а не забудовник — заступниця голови Архітектурної Палати НСАУ

ZN.UA уважно стежить за долею законопроєкту №5655, презентованого владою як глобальна «супер-реформа, що раз і назавжди поховає корупцію в ДАБІ та містобудівній сфері». Свою різку думку з приводу законопроєкту висловив профільний експерт Георгій Могильний. Розвіяла «міфи» упереджених критиків основний стейкхолдер реформи голова профільного підкомітету Олена Шуляк. Багато наших побоювань своїм інтерв'ю ZN.UA підтвердив і міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.