Відстрочку спецоперації "Авеню" з упіймання найманців ПВК "Вагнер", яких звинувачують у військових злочинах на території України, запросив керівник Офісу президента Андрій Єрмак, розповів Bellingcat колишній керівник Головного розвідувального управління Міноборони Василь Бурба.
Унікальну спецоперацію "Авеню" готували ГУР Міноборони України за підтримки СБУ.
План операції показали, у тому числі й президентові Володимиру Зеленському у червні 2020 року. Операцію схвалили на початку липня 2020 року.
"З цього моменту два старші офіцери, які відповідають за проєкт: Василь Бурба, начальник ГУР, та Руслан Баранецький, заступник директора СБУ, регулярно проводили брифінги для президента про хід реалізації проєкту «Авеню»", - йдеться у розслідуванні.
Але рішення відкласти операцію наприкінці липня призвело до її ефектного провалу, наголошують журналісти.
"За словами Бурби, глава Офісу президента Андрій Єрмак запропонував відкласти операцію на тиждень. На день раніше президент Зеленський досяг домовленості з Росією і сепаратистами, які підтримують Росія про перемир'я на Донбасі", - йдеться в розслідуванні.
Як причину відстрочки вказали, що Зеленський щойно домовився з Росією про припинення вогню на Донбасі.
Було погоджено невелике відстрочення, щоб припинення вогню набуло чинності, йдеться у розслідуванні журналістів.
Але це означало, що найманцям тепер доведеться чекати у Мінську, перш ніж операція зможе продовжитися. Вранці 29 липня білоруський спецназ увірвався до готелю, де мешкали найманці.
Усіх було заарештовано та звинувачено у змові з метою повалення уряду та організації масових заворушень за участю опозиційних діячів.
На цьому зухвалу українську операцію було завершено, наголошується в розслідуванні.
Хоча в наступні дні Україна намагалася переконати Білорусь видати їм найманців, зрештою, 16 серпня їх екстрадували до Росії.
Нагадаємо, 24 червня Володимир Зеленський підтвердив, що спецоперація дійсно готувалася (хоча раніше відхрещувався, називаючи вигадкою журналістів) але українські спецслужби до неї начебто не причетні. За нашою інформацією, готувати спецоперацію дійсно допомагали спецслужби інших країн, зокрема, американські.
У межах операції були ідентифіковані і знайдені російські бойовики, які воювали на Донбасі. Частина з них причетна до катастроф MH17, Іл-76 і Ан-26 на сході України. Літак зі 33-ма "вагнерівцями" на борту, планували під слушним приводом посадити в Україні і затримати найманців. Але через "злив" операції бойовики були затримані КДБ Білорусі і видані Росії.
Важко сказати, які мотиви штовхнули Зеленського на те, щоб перервати майже десятимісячне мовчання і заговорити про операцію двозначними фразами. Але реальність із зізнаннями президента виявилася гірше найстрашніших очікувань. Чому - читайте в статтях Володимира Кравченка "Як Зеленський про "вагнерівців" із Лукашенком говорив".