У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №4638, яким пропонується скасувати штрафи за використання у сфері обслуговування не державної мови. Ініціаторами законопроєкту стали народні депутати зі “Слуги народу”.
“Законопроєкт передбачає вилучення із Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” положень щодо порядку накладення штрафів (у вигляді грошових стягнень) із суб’єктів господарювання за порушення закону щодо застосування державної мови у сфері обслуговування споживачів”, - йдеться у пояснювальній записці.
Також документ пропонує дозволити суб’єктам господарювання оскаржувати у суді рішення омбудсмена або його представників щодо порушення закону у сфері застосування державної мови.
Своєю чергою мовний омбудсмен Тарас Кремінь виступив проти порушення мовного законодавства. За його словами, зареєструвавши такий законопроєкт парламентарії намагаються позбавити державу інструментів покарання за порушення мовного закону.
“Я виступаю категорично проти ініціатив окремих парламентарів, які в будь-який спосіб хочуть зробити зі штрафів якусь таку велику біду, яка насувається на Україну. Більше того, з’являються історії про так званих “мовних інспекторів”, яких насправді не існує. Держава, яка відповідно до Конституції гарантує розвиток і функціонування державної мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України, повинна мати дієві інструменти покарання злісних порушників прав громадян”, - процитували Тарана у пресслужбі мовного омбудсмена.
Уповноважений нагадав, що згідно із мовним законом, штраф накладається лише, якщо громадяни відмовляються усунути порушення, і його повторно фіксують протягом року. У такому разі омбудсмен може скласти відповідний протокол, який можна оскаржити в суді.
“Станом на сьогодні, мною як Уповноваженим, не накладено жодного штрафу, як і не зафіксовано жодного злісного порушника, який би вперто та системно порушував права громадян України. Всі надіслані нами на адресу фізичних чи юридичних осіб вимоги, в тч за результатами проведених заходів державного контролю, про усунення порушень мовного законодавства, були виконані”, - додав Кремінь.
Зазначимо, що це вже другий законопроєкт, який “слуги народу” зареєстрували для скасування штрафів за порушення мовного законодавства. У грудні минулого року 28 членів фракції СН зареєстрували проєкт закону №4528, який також передбачає скасування штрафів за використання у сфері обслуговування не української мови. Серед авторів документу, крім відомого українофоба Максима Бужанського, вказані Олександр Дубинський, Кирило Гетьманцев, Олександр Качура та інші.
Нагадаємо, 25 квітня 2019 року Верховна Рада прийняла закон "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Ним передбачена, зокрема, посаду мовного омбудсмена.
За результатами опитування КМІС, перехід на українську мову обслуговування підтримують 61,7% українців, 34% опитаних - проти. Більшість українців, які підтримують норму про українську мову - жителі Заходу і Центру - таких 79,4% і 66,2%. На сході України норму підтримують 38,8%, не підтримують - 55,8%. На Півдні 49% підтримують, а не підтримують - 46,2%. На Донбасі підтримують 59,5%, не підтримують - 32,1%.
Детальніше про те, як можна любити українську мову і критикувати мовний закон, читайте в статті Геннадія Друзенка "Крок до несвободи".