UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ситуація з Bihus.Info нагадує вбивство Георгія Гонгадзе – депутат Юрчишин

Голова комітету з питань свободи слова закликав парламент відреагувати.

Тиск на журналістів в Україні відновлюється до рівня 2000 року, коли було вбито Георгія Гонгадзе, заявив у парламенті під час засідання 7 лютого голова комітету з питань свободи слова ВРУ Ярослав Юрчишин.

«Вам не здається, що в Україні почало пахнути пізнім кучмізмом? Тиск на журналістів відновлюється. Ситуація з BihusInfo нагадує вбивство Георгія Гонгадзе», - заявив він.

Юрчишин зазначив, що у 2000 році  руками правоохоронних органів убили незалежного журналіста, а потім намагалися зробити з нього наркомана: «Намагались звинуватити його (Гонгадзе, ред) в тому, що зробили нарокомани,  шукаючи у нього наркотики. Ніщо не нагадує?».

«Ми маємо кричущий фак того, що на одну із найефективніших розслідувальних редакцій було здійснено безпрецедентний тиск, для чого, за даними журналістів, було задіяно Департамент із захисту державності. Таке враження, що для захисту державності від журналістів», - додав він.

Він закликав Службу безпеки України оперативно провести службове розслідування та звільнити на той час від посадових обов’язків всіх, хто міг бути у ньому задіяний.  

Юрчишин закликав парламент взяти атаки на журналістів на власний контроль та створити тимчасову слідчу комісію, а також викликати представників правоохоронних органів для пояснень

«Не реагувати сьогодні ми не можемо. Свобода слова — одна з найвищих цінностей українців, вона понад усе», - резюмував він.

Читайте також: Малюк зробив заяву щодо причетності ДЗНД СБУ до тиску на журналістів Bihus.Info

Напередодні журналісти Bihus.Info заявили, що ідентифікували тих, хто проводив операцію зі встановлення прихованих камер у готельні номери, де редакція відпочивала 27 грудня 2023 року. За їхньою інформацією, стеження проводив Департамент захисту національної державності (ДЗНД) СБУ. До встановлення техніки імовірно залучали і Департамент оперативно-технічного забезпечення СБУ.

У відповідь в СБУ стверджують, що стеження за журналістами начебто пов'язано з протидією наркодилерам. На відео, з якого й почався скандал, потрапили кадри, як деякі працівники проєкту вживали заборонені речовини. Разом з цим з СБУ таки звільнили керівника ДЗНД Романа Семенченка. 

Врешті Офіс Генерального прокурора повідомив, що Держбюро розслідувань, а не СБУ, буде розслідувати справу про незаконне стеження за журналістами проєкту Bihus.Info.

Внутрішній фронт України проти корупції, непрофесіоналізму та злочинної бездіяльності влади тримається на кількох десятках людей. Однак зараз їх системно намагаються з цього фронту демобілізувати, аби створити «марафон тиші». Про причини тиску на журналістів та можливі наслідки для країни в статті читайте «Внутрішній фронт. Хто й навіщо тисне на антикорупційних журналістів і активістів» у матеріалі  Інни Ведернікової  та Тетяни Безрук.