UA / RU
Підтримати ZN.ua

Санкції проти винних у анексії Криму можуть бути доповнені кримінальною відповідальністю, - юрист

Офіційному Києву слід фискировать як на політичному, так і на юридичному рівні всі порушення Росії щодо "кримського кризи".

Україна має можливість ініціювати кримінальні справи в інших країнах (перш за все, Євросоюзу) проти осіб, винних у порушенні своєї територіальної цілісності. Мова йде про те, щоб фінансові та гуманітарні санкції по відношенню до конкретних фізособам були доповнені кримінальною відповідальністю.

Як пише в своїй статті для ZN.UA юрист-міжнародник Олександр Малиновський, незважаючи на те, що Росія не визнає за собою грубого порушення її міжнародно-правових зобов'язань щодо територіальної цілісності України, для офіційного Києва встановлення і фіксація цих фактів як на політичному, так і на юридичному рівні, має дуже важливе значення.

Наприклад, в рамках розслідування кримінальних справ, які можуть і повинні бути порушені в Україні за ознаками злочинів, передбачених ст. 110 ("Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України") і ст. 437 ("Планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни") Кримінального кодексу України.

Юрист радить також розглянути можливість ініціювання кримінальних справ в інших країнах (перш за все, Євросоюзу) проти осіб, винних у порушенні територіальної цілісності України, на підставі принципу універсальної юрисдикції, яка передбачає компетенцію держави по залученню до кримінальної відповідальності індивідів, які зазіхають на світовий публічний порядок.

Це залучення до відповідальності можливо безвідносно до місця скоєння злочину або до громадянства потерпілого або обвинуваченого.

Іншими словами, мова йде про те, щоб фінансові та гуманітарні санкції по відношенню до конкретних фізособам (вже введені ЄС, США, Канадою та іншими країнами) були доповнені кримінальною відповідальністю - яскравим прикладом у цьому відношенні є кримінальне переслідування колишнього чилійського диктатора Аугусто Піночета в судах Іспанії.

"Належне встановлення і фіксація зазначених юридичних фактів будуть мати важливе значення не тільки для захисту інтересів України у сфері газового співробітництва, але і для належної юридичної оцінки міжнародним співтовариством і юридичними інстанціями дій РФ щодо Криму, а також при розгляді потенційних судових спорів між Україною і Росією", - пише Малиновський.

Детальніше читайте у статті Олександра Малиновського "Ребус Медведєва" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна". !zn