UA / RU
Підтримати ZN.ua

Розслідування щодо компанії ICU про зв'язок з "грошима Януковича" триває – Єнін

Діяльність посадових осіб як цієї компанії, так і держбанків та НБУ розслідується у низці кримінальних проваджень, заявив заступник генпрокурора.

У відношенні компанії Investment Capital Ukraine (ICU), яка може бути пов'язана з виведенням активів екс-президента Віктора Януковича, триває розслідування, заявив заступник генпрокурора Євген Єнін в ефірі "Громадського радіо".

"Більше року тому ми допитали керівника цієї компанії (ICU, - ред.), ми піддали сумніву документи, що підтверджують легальність коштів і фінансових угод. Тому ми більше двох місяців тому відправили запит для проведення економічної експертизи в одну з судових експертних установ України. Зараз експертиза триває", - сказав він.

Також Єнін додав, що діяльність посадових осіб як цієї компанії, так і державних банків та Нацбанку є предметом цілої низки інших кримінальних проваджень, здійснюваних у Генпрокуратурі і НАБУ.

Крім того, заступник генпрокурора нагадав про те, що рішення засекретити вирок Краматорського суду про конфіскацію 1,5 млрд доларів оточення Януковича було пов'язано насамперед з інтересами слідства.

"Справа в тому, що щодо близько сотні підприємств, які проходять в рамках нашого кримінального провадження, тривають активні слідчі дії. У тому числі з використанням механізмів міжнародно-правової допомоги. Очевидно, що робити розслідування в режимі онлайн, щоб підказувати вірогідним злочинцям про те, куди ми підемо наступним кроком - це означає прирікати подальші успіхи і зводити нанівець", - сказав Єнін.

Другим мотивом засекречування було, за словами Єніна, забезпечення безпеки учасників кримінального процесу.

Заступник генпрокурора також відзначив, що конфісковані кошти вже вісім місяців перебувають у державній скарбниці і можуть витрачатися на потреби країни.

"У липні минулого року парламент України одноголосно проголосував щодо цільового використання цих коштів на соціальні проекти, наприклад, будівництво доріг, медицину, освіту та забезпечення обороноздатності країни", - пояснив Єнін.

Нагадаємо, 10 січня телеканал Al Jazeera оприлюднив розслідування про розкрадання екс-президентом України Віктором Януковичем і його оточенням 1,5 млрд доларів, до яких в 2016 році була застосована процедура спецконфіскації.

Згідно з матеріалами розслідування, посередником в купівлі облігацій офшорними компаніями в 2012-2014 роках виступала фірма Investment Capital Ukraine (ICU), яку на той час очолювала Валерія Гонтарева, котра згодом очолила Національний банк України.

Крім того, журналісти з'ясували, що народний депутат-утікач Олександр Онищенко і засновник девелоперської компанії Mos City Group Павло Фукс придбали у бізнесмена Сергія Курченка, який переховується в РФ, компанію, що володіє 160 мільйонами доларів заморожених активів Януковича.

Пізніше катарський телеканал оприлюднив засекречений Генеральною прокуратурою України вирок Краматорського міськсудуДонецької області про спецконфіскацію так званих "грошей Януковича".

На данний момент Генпрокуратура не може ні підтвердити, ні спростувати справжність тексту оприлюдненого вироку. За словами заступника генпрокурора Євгена Єніна, справжність документу буде підтверджено через час, після проведення відповідного аналізу компетентними органами.