UA / RU
Підтримати ZN.ua

Розпуск "ЛДНР" і виведення російських військ: Кучма озвучив умови виконання політичної частини "Мінська"

Вибори в ОРДЛО можуть проводитися тільки ЦВК України та у відповідності з українським законодавством.

Другий президент України Леонід Кучма в ході чергового засідання Тристоронньої контактної групи в Мінську озвучив умови, на яких офіційний Київ готовий приступити до реалізації політичної частини Мінських домовленостей – проведення місцевих виборів і надання ОРДЛО "особливого статусу". Голова української делегації в ТКГ підкреслив, що Україна наполягає на тому, щоб політичному компоненту "Мінська" передував безпековий.

Як повідомила прес-секретар Кучми Дарка Оліфер, реалізація політичного блоку Мінських домовленостей можливе виключно після виконання наступних умов:

1. Розпуск угруповань "ЛНР" і "ДНР";

2. Повне припинення вогню;

3. Забезпечення ефективного моніторингу СММ ОБСЄ на всій території України;

4. Виведення з території України іноземних військ і військової техніки;

5. Розведення сил і засобів вздовж всієї лінії розмежування;

6. Забезпечення роботи в ОРДЛО Центральної виборчої комісії України, українських політичних партій, медіа й іноземних спостерігачів;

7. Відновлення контролю над непідконтрольною ділянкою кордону.

Крім того, українська сторона вказала на необхідність "виконання інших пунктів, передбачених українським і міжнародним законодавством і Мінськими угодами".

"Окремо українська сторона вказала на необхідність демілітаризації н. п. Кальміуське, Новоазовськ, Саханка, Кумачове, де має бути відведено важке озброєння і техніку", - додала Оліфер.

Крім того, представники України в черговий раз піднімали питання відмови в ОРДЛО від рубльової зони і повернення українського державної та приватної власності, відновлення сплати податків до українського бюджету в суворій відповідності до українського законодавства.

Увечері 1 жовтня президент Володимир Зеленський повідомив, що в Тристороння контактна група погодила "формулу Штайнмаєра" і розведення сил і засобів в районі Петрівського і Золотого. Мешканцям "сірої зони" Зеленський особисто гарантував безпеку. Він також анонсував розробку нового законопроекту про "особливий статус" Донбасу з урахуванням "формули Штайнмаєра".

Заяви Зеленського спровокували масові протести в Києві й інших українських містах. Найчисленнішою стала акція "Ні капітуляції!" у День захисника України 14 жовтня. Проти "Формули Штайнмаєра" виступили низка обласних і міських рад.

Ще 12 вересня Володимир Зеленський висловив готовність обговорювати "формулу Штайнмайєра" на майбутньому саміті "Нормадской четвірки". Реалізації "формули Штайнмаєра" вимагає РФ. У Кремлі заявили, що наполягатимуть на "письмових гарантіях" напередодні та під час саміту "Нормандської четвірки".

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко дав згоду на "формулу Штайнмаєра" на зустрічі політичних радників лідерів "Нормандської четвірки" 2 вересня. Про це голова МЗС повідомив більш ніж через два тижні після зустрічі в Берліні. Пристайко також запропонував провести місцеві вибори на всій території України, включаючи окупований Донбас. Пізніше Зеленський заявив про неможливість проведення виборів в ОРДЛО без виведення російських військ.

Детальніше про "формулу Штайнмаєра" і наслідки її можливої реалізації читайте у статтях Тетяни Сіліної "Формула вибору""Диявол – у формулі", а про перспективи виборів у ОРДЛО в статті Ольги Айвазовської "Негнучкі лінії і вибори на Донбасі" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна". у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".