Заступника голови Державної Думи РФ, голову російської делегації в ПАРЄ Петра Толстого обрали віце-президентом Парламентської Асамблеї Ради Європи всупереч протестам української делегації. Закрите голосування за кандидатуру Толстого проходило у два тури. Результати були оголошені увечері у вівторок, 28 січня.
У першому турі Толстой не набрав необхідної кількості голосів, що визначається більшістю від зареєстрованих у залі депутатів. Кандидатуру Толстого підтримав 101 депутат із 324 зареєстрованих. 71 людина проголосувала проти.
Після цього, згідно з процедурою ПАРЄ, було оголошено другий тур, в якому для обрання кандидата достатньо простої, а не абсолютної більшості голосів. За підсумками другого туру росіянин був оголошений віце-президентом ПАРЄ.
Ініціатором окремого закритого голосування по кандидатурі Толстого стала народний депутат України Марія Мезенцева. Українська делегація оскаржила процедуру автоматичного пакетного голосування за кандидатури віце-президентів, включаючи Толстого. Мезенцева нагадала ПАРЄ про антисемітські заяви російського віце-спікера, несумісні з цінностями Ради Європи.
Про обрання Толстого був змушений повідомити український депутат, соратник Мезенцевої по фракції "Слуги народу" у Верховній Раді, Олександр Мережко, обраний віце-президентом ПАРЄ напередодні. Саме він вів засідання Асамблеї, коли підрахунок голосів був завершений.
Нагадаємо, зимова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи у Страсбурзі розпочалася в понеділок, 27 січня. І триватиме до 31 січня.
16 січня Верховна Рада підтримала поновлення участі української делегації в ПАРЄ. Україна відмовилася від участі в осінній сесії Асамблеї через зняття з Росії санкцій.
У 2014 році російську делегацію позбавили права голосу в ПАРЄ за анексію українського Криму й агресію в Донбасі. У відповідь делегація РФ відмовилася брати участь у сесіях Асамблеї і сплачувати внески.
Однак 25 червня 2019 року ПАРЄ зняла санкції з делегації Росії без будь-яких додаткових умов. Наступного дня асамблея відновила права російської делегації у повному обсязі. При цьому РФ не виконала жодної умови для повернення до організації: не деокупувала Крим і Донбас, не звільнила всіх українських політв'язнів.
Українська та грузинська делегації оскаржили рішення про повернення РФ до ПАРЄ. В Асамблеї створили групу з протидії РФ (Україна, Грузія, Литва, Латвія й Естонія).
Докладніше про проблеми ПАРЄ після відновлення статусу РФ читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Яка Рада, така й порада".