UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія ввела санкції проти чотирьох нових країн, Україна - "на особливих умовах"

Заборона на постачання продуктів харчування з України в РФ вступить в силу після початку роботи економічної асоціації України.

Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв заявив, що підписав розпорядження про розширення списку країн, щодо яких діятимуть російський "антисанкції".

"Тепер до держав Європейського Союзу, Австралії, Канади, Норвегії та Сполучених Штатів Америки, з яких у серпні минулого року були заборонені поставки деяких видів сільгосппродукції, додався цілий ряд країн, а саме Албанія, Чорногорія, Ісландія та Ліхтенштейн, і, на особливих умовах, Україна", - заявив російський прем'єр.

У той же час, російський прем'єр стверджує, що ці держави раніше приєдналися до рішення ЄС про продовження санкцій проти Росії.

За його словами, приєднання до санкцій цих країн стало їх свідомим вибором, який означає готовність до заходів у відповідь з боку РФ.

Пояснюючи особливі умовах для України, Медведєв зазначив, що заборона на поставки сільгосппродукції з України в Росію набуде чинності, коли договір про економічну асоціацію між Україною та ЄС запрацює в повну силу.

"Що стосується України: заборона на ввезення (в Росії - ред.) сільгосппродукції вступить в силу тільки у разі застосування урядом цієї країни економічної частини угоди про асоціацію з Євросоюзом", - додав Медведєв.

Прем'єр також додав, що на даний момент Україна, ЄС і Росія проводять тристоронні переговори з питання економічної ассицации України, однак він не бачить "ніяких ознак того, що до закінчення строку (торгова частина угоди про асоціацію набуде чинності з січня 2016 року - ред.) сторонам вдасться домовитися.

За його словами, тоді для України буде встановлений "звичайний режим торгівлі і ембарго на продовольство".

В інтерв'ю DT.UA постійний представник України в Брюсселі Костянтин Єлісєєв розповів, що на технічних тристоронніх консультаціях російська сторона запропонувала ще на рік відкласти вступ в силу вільної торгівлі між Україною та ЄС, перенестя його на 1 січня 2017 року.

Як стверджують в уряді РФ, санкції стосовно нових країн були введені після того, як вони нібито приєдналися до санкцій щодо РФ влітку 2015 року. Як повідомлялося, до санкцій щодо Росії приєдналися сім країн - Албанія, Чорногорія, Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, а також Грузія і Україна. У той же час, у декларації про приєднання на сайті ЄС насправді написано, що ці сім країн "повинні забезпечити узгодження їх національної політики з рішенням Європейської ради", що не означає автоматичного приєднання до санкцій за умови, якщо їх законодавство не забезпечує даного автоматичного приєднання. Пізніше в Грузії пояснили, що приєдналися лише до санкцій щодо Криму, а не до пакету економічних санкцій проти РФ.

Більш того, починаючи з введення санкцій проти Росії і Криму в 2014 році, ці ж країни (за винятком Грузії, проте за участю Молдови - ред.) регулярно приєднувалися до всіх декларацій Європейської ради, хоча тоді в уряді РФ не звертали на це уваги.

Санкції проти Росії вводилися США, Євросоюзом та деякими іншими країнами (Австралією, Японією, Канадою, Норвегією і так далі) в декілька етапів в 2014 році. Після анексії Криму США і ЄС ввели персональні санкції проти політиків та інших громадян Росії і України, які відповідальні за схвалення підриву територіальної цілісності України.

Санкції більш високого рівня - економічні, були введені влітку 2014 року, після проголошення на території України за підтримки Росії "республік ДНР і ЛНР", а також початку бойових дій, поставок військової техніки для проросійських сепаратистів через кордон України, у чому Росію неодноразово звинувачувала Україна і НАТО.

Санкції щодо Криму з боку Штатів і ЄС були введені в грудні 2014 року, проте в 2015 році дещо пом'якшені. Обмежувальні заходи щодо Криму в червні 2015 року були продовжені до літа 2016 року.

Після ескалації конфлікту на Сході України взимку 2015 року, через місяці після підписання і невиконання Мінських угод, список персональних санкцій був розширений. ЄС продовжив санкції проти Росії до кінця січня 2016 року.

Економічні секторальні санкції ЄС і США щодо РФ включають обмеження у сфері кредитування банків, оборонних підприємств і підприємств нафтопромисловості. Також введені обмеження на поставки в РФ зброї і військової техніки, військових технологій і технологій подвійного призначення, а також високотехнологічного обладнання та технологій для нафтовидобутку.

На даний момент список санкцій ЄС, за інформацією "Інтерфакс-Україна", включає в себе 151 людину і 37 компаній.

У відповідь на санкції Заходу Росія також ввела обмежувальні заходи: ввела заборону на поставки практично всієї харчової продукції із західних країн, а також створила відповідний список нев'їзних до Росії громадян США та ЄС.