Верховна Рада підтримала відставку генерального прокурора Андрія Костіна. За це проголосували 255 депутатів, повідомив народний депутат з фракції «Голос» Ярослав Железняк.
Перед своєю відставкою Костін прийшов до Верховної Рада зі звітом про роботу за час перебування на посаді.
Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки трохи раніше також підтримав відповідне подання президента. За словами Железняка, «за» проголосували 14 із 19 членів комітету.
Одним із кандидатів на цю посаду є чинний голова Київської ОВА Руслан Кравченко, якого, за даними ZN.UA, лобіював скандальний заступник голови офісу президента Олег Татаров. Кравченко виходець із органів прокуратури, ветеран АТО.
За даними ЦПК, у 2019-му він продав службову квартиру, яку отримав та приватизував роком раніше. Чиновник пояснив згодом, нібито приватизація була законною, адже на той момент він не мав іншого житла. Щоправда, 15 березня 2019 року Кравченко одружився, а його дружина на той час уже п’ять років володіла квартирою у центрі Києва загальною площею 89,9 кв.м. Тобто він, ймовірно, не потребував поліпшення житлових умов.
При цьому в деклараціях за 2015-2021 роки Кравченко вказує, що його зареєстроване та фактичне місце проживання не збігаються. Проте у розділі 3 декларації він завжди декларував лише один об’єкт житлової нерухомості, чим фактично порушував правила декларування і не декларував нерухомий об’єкт за зареєстрованим місцем проживання.
У лютому 2023 року Кравченко брав участь у конкурсі на посаду голови НАБУ, але його не обрали. Під час одного з інтерв'ю сам він пояснив це питаннями до його батька, які стосувалися сплати податків після купівлі житла.
При цьому в анкеті кандидата на посаду директора НАБУ серед осіб, які можуть надати рекомендації Кравченко, зокрема, вказав голову Оболонського районного суду Владислава Дев’ятка. Згідно з публікацією проєкту Prosud, Дев’ятко – абсолютно залежний та ручний суддя, який кинув за ґрати побитого «Беркутом» на Кріпосному провулку активіста Євромайдану Олексія Салигу, а також безпідставно позбавив водійських посвідчень двох учасників автопробігу до Межигір’я. Вказане зафіксовано у висновку Громадської ради доброчесності про невідповідність судді Дев’ятка критеріям доброчесності та професійної етики. Згодом дії судді визнали неправомірними, однак притягнути його до відповідальності не вдалося за спливом строків давності.
Ще у квітні ZN.UA також писало, що як кандидата на посаду генпрокурора Банкова розглядає очільника Одеської ОВА Олега Кіпера, чиє призначення на цю посаду лобіює очільник ОП Андрій Єрмак.
За даними ЗМІ, минулого року Кіпер відсудив собі прокурорську пенсію за вислугу років. Головне управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області відмовлялося здійснювати виплачу через нестачу стажу, але Київський окружний адмінсуд розв’язав проблему, додавши до стажу термін навчання на денному відділенні юрфаку.
З Кіпером також пов’язана низка скандалів. Зокрема, у лютому минулого року «Схеми» повідомили, що після початку повномасштабної війни він провів 10-денну різдвяну відпустку за кордоном. Кіпер підтвердив, що виїжджав з України кілька разів, але запевнив, нібито мав на це відповідні дозволи. Тоді ж виявилося, що його дружина все ще має паспорт РФ, хоча громадянство вона змінила на українське влітку того ж таки 2023-го.
Минулого тижня «Схеми» опублікували ще одне розслідування, згідно з яким, підприємець Сергій Шапран з оточення Кіпера став власником підсанкційного російського бізнесу Ігоря Наумця. Та голова Одеської ОВА заявив, що не знайомий з жодним з них.
У травні цього року стало відомо, що тоді Кіпер взяв під контроль фактично весь експорт української агропродукції. Зокрема, він видав наказ про посилення митного контролю. Через це в Одеській області ввели митні правила, які відрізняються від тих, що діють по всій іншій території України.
Крім того, за даними LB.ua, певний час Офісом генпрокурора може керувати перший заступник Костіна Олексій Хоменко. Як писав раніше Олександр Лємєнов у статті «Генпрокурор Шредінгера». Чи замінять Костіна цього разу?», усі вважають, що призначення першого заступника Андрія Костіна — Олексія Хоменка — лобіював інший заступник Андрія Єрмака, а саме Олексій Кулеба. Хоча сьогодні, знову ж таки, Хоменка відносять до сфери впливів Олега Татарова. І не без підстав. Тому що, за нашою інформацією, Кулеба став лобістом виключно на прохання Татарова, який у такий спосіб намагався замаскувати чергові вуха в полку своїх заступників в Офісі генпрокурора.
Лємєнов також писав, що в червні серед основних кандидатів на посаду генпрокуроруо був також очільник правоохоронного комітету ВРУ Сергій Іонушас. Він встиг відзначитися лише потужними фотографіями зі спортзалу, які свого часу із заздрісною стабільністю публікував у себе на сторінці в Facebook. А ще великими «здобутками» на посаді голови профільного парламентського комітету, включно з блокуванням закону про ліквідацію Окружного адміністративного суду Києва та «поправок Лозового».
Також за даними ЗМІ, на Банковій розглядають кандидатуру заступниці голови офісу президента Ірини Мудрої. В минулому вона була заступницею міністра юстиції. В ОПУ вона замінила на посаді скандального Андрія Смирнова.
Андрій Костін пробув на посаді генерального прокурора України трохи більш як два роки – з липня 2022 року. Його повноваження мали закінчитись у 2028 році.
Історії зі звільненням Андрія Костіна передувала низка заяв правоохоронців про зловживання у МСЕК, у різних регіонах України. Згодом журналіст Юрій Бутусов повідомив, що голова медико-соціальної експертної комісії Хмельницької області Тетяна Крупа, яку підозрюють у незаконному збагаченні, оформила інвалідність другої групи для 49 співробітників обласної прокуратури, в тому числі для обласного прокурора Олексія Олійника. Після цього в Офісі генпрокурора почали розслідування, а президент Володимир Зеленський заявив, що чекає швидких рішень від СБУ, ДБР та ОГП.