UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада завтра має намір проголосувати скандальний законопроєкт 5655. НАЗК вивчає фінальну версію законопроєкту, яку отримало лише у суботу

Напруга між прихильниками та противниками законопроєкту досягла піка. Народний депутат  Безгін запропонував сісти за стіл переговорів у прямому ефірі.

Голова профільного підкомітету Віталій Безгін закликав до діалогу народних депутатів та місцеве самоврядування щодо скандального законопроєкту №5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності». Зокрема, він закликає сісти за «круглий стіл» та відкрити всі карти у прямому ефірі.

«Головна проблема даного законопроєкту у відсутності діалогу між сторонами, у відсутності бажання чути іншу сторону. Замість того, щоб витрачати ресурси на взаємний хейт, тиск та медійні кампанії, варто сісти і в прозорий спосіб знайти вирішення. Без відкритого обговорення в сторонніх спостерігачів виникають обґрунтовані підозри. Наразі якісного діалогу між центральною та місцевою владою навколо цього проєкту нема. Це знову про розподіл, знову про гойдалки, знову про послаблення держави зсередини, а це допустити не можна», – написав Безгін у Facebook.

Як відомо, на розгляд Верховної Ради документ мають винести вже завтра. При цьому, за даними ZN.UA, голосувати за документ народні депутати планують без обговорення. Тому навіщо голосувати свідомо спірний законопроєкт, який не має консенсусу у суспільстві, а потім влаштовувати круглий стіл? Питання. 

Тим більше, що НАЗК тільки у суботу отримало фінальний варіант законопроєкту, де його автори нібито виправили усі "помилки", згідно із рекомендаціями Нацагентства

Як вже повідомляло ZN.UA, раніше НАЗК дійшло висновку, що документ не відповідає Антикорупційній стратегії на 2021-2025 роки. Тому в Нацагентстві запропонували народним депутатам внести зміни у документ та надали відповідні зауваження та рекомендації.

При цьому авторка законопроєкту №5655 Олена Шуляк продовжує просувати законопроєкт, зокрема, й на зустрічі з послами G7, де, до речи, головував новий віцепрем'єр Олександр Кубраков, який очолив об'єднане Мінінфраструктури та Мінірегіон, що керує і будівельною сферою. 

За даними джерел ZN.UA, НАЗК найближчим часом ухвалить своє рішення і якщо інформація, яку активно ретранслює авторка законопроєкту Олена Шуляк не відповідає дійсності, то НАЗК публічно реагуватиме.

Складається враження, що автори взяли на себе якісь важливі зобов'язання та намагаються за будь-яку ціну проштовхнути спірний документ, який не має консенсусу у суспільстві. 

Чи потрібно голосувати за такий законопроект та ще й без обговорення вирішувати депутатам. А потім, якщо будівельне лобі таки дотисне парламент, самому президентові. І це буде ще один маркер для Зеленського.

Читайте також: "Можливо, не всі українські міста вдасться відбудувати": Шуляк пояснила, в чому полягатиме план влади

Нагадаємо, що національна спілка архітекторів України також виступила проти законопроєкту. Раніше Асоціація міст України надала свої пропозиції  профільному комітету Верховної Ради до другого читання законопроєкту №5655. Як зазначив виконавчий директор асоціації Олександр Слобожан, відсутність чітко визначених норм, до коми й крапки, в законопроєкті збільшує можливу корупцію, зводить нанівець ідею діджиталізаціі дозвільної системи в містобудуванні.

Законопроєкт активно лобіює його автор та голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк. За даними ZN.UA, вона окремо вносила на голосування комітету низку правок, які ще більше погіршують ситуацію.

У середині листопада СБУ одночасно провела обшуки у Національній спілці архітекторів України. Заступниця голови Архітектурної палати НСАУ Анна Кирій тоді назвала це «ще одною знаковою подією в ланцюжку помсти архітекторам за нашу позицію по законопроєкту №5655».

«Це ще одна знакова подія в ланцюжку боротьбі окремих політичних діячів держави з громадянським суспільством. І їх імена ми добре знаємо, — написала на своїй сторінки в Фейсбук архітектор. — Рівно в цей день рік тому Архітектурна палата НСАУ проводила всеукраїнську акцію за справжню реформу містобудування, а не той схематоз, що пропонується лобістами в 5655». 

Аналіз законопроекту та як запропонована владою реформа в містобудуванні може перетворитись на утворення такої собі будівельної автономії, де громадянському суспільству відведено лише роль глядача, для ZN.UA робив  Георгій Могильний у матеріалі «Автономна Будівельна Республіка. Факти без міфів».