Верховна Рада ухвалила закон №5153 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету». Документ підтримали 243 народні депутати.
Фракції голосували так:
- Слуга народу: за -176, проти - 0, утрималися -16, не голосували - 13;
- ОПЗЖ: за - 1, проти - 0, утрималися - 16, не голосували - 19;
- Батьківщина: за - 2, проти - 0, утрималися - 18, не голосували - 5;
- За майбутнє: за - 2, проти - 0, утрималися - 11, не голосували - 4;
- Довіра: за - 4, проти - 0, утрималися - 11, не голосували - 4;
- Голос: за - 0, проти - 0, утрималися - 15, не голосували - 0;
- Позафракційні: за - 6, проти - 1, утрималися - 4, не голосували - 6.
«Прийняття Закону дасть змогу створити стимули для виведення з тіні доходів, прихованих від оподаткування, сприятиме підвищенню ефективності протидії розмиванню податкової бази, залученню в економіку України додаткових ресурсів та її активізації, підвищенню податкової культури громадян», - йдеться у пояснювальній записці.
Згідно з документом, в Україні з 1 вересня 2021 до 1 вересня 2022 року відбудеться одноразове (спеціальне) добровільне декларування активів фізичних осіб.
Під збором з такого декларування мається на увазі одноразовий обов’язковий платіж, який декларант сам розраховує з вартості належних йому активів. При цьому він має враховувати ставку такого збору.
Закон передбачає 5% збору щодо валютних цінностей, які розміщені на рахунках українських банків. Також платник може обрати 6% ставки та платити податкове зобов'язання трьома рівними частинами щороку.
Щодо валютних цінностей, які розміщені в іноземних банках визначено 9% збору. Також можна обрати ставку в 11,5% та платити зобов’язання трьома рівними частинами щорічно.
Також встановлена ставка у 2,5% щодо номінальної вартості держоблігацій з терміном понад рік, які не можна достроково погасити. Це стосується облігацій, придбаних з 1 вересня 2021-го до 31 серпня 2022 року до подання добровільної декларації. Альтернативою є ставка 3%, яку рівними частинами треба буде виплачувати три роки.
Добровільно задекларувати свої доходи зможуть:
- фізичні особи, які є резидентами України, в тому числі й самозайняті особи;
- фізичні особи, які не є резидентами України, але були ними на момент отримання об’єктів декларування, або на момент отримання доходів, за які отримав відповідне майно.
Тих, хто мають право на добровільне декларування, але не скористалися такою можливістю, закон визначатиме такими, що повідомили контролюючий орган про відсутність у власності активів, отриманих з доходів, з яких не сплачено або сплачено не в повному обсязі податки і збори.
Не можуть бути добровільними декларантами:
- особи, які на початок періоду такого декларування є малолітніми/неповнолітніми або недієздатними і перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави;
- особи з обмеженою дієздатністю, та над якими встановлена опіка/піклування;
- особи, які починаючи з 1 січня 2010 року, виконують або виконували в Україні публічні функції, передбачені законом “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”;
- особи, які перебувають під спеціальними економічними та іншими санкціями, введеними проти них Україною.
У першому читанні Верховна Рада ухвалила закон №5153 під час засідання 30 березня. У першому читанні за нього проголосували 245 народних депутатів.
Водночас Верховна Рада ухвалила в цілому ще один закон із пакету про податкову амністію. Мова йде про документ №5155, який вносить зміни до ст. 16 закону «Про валюту та валютні операції». У другому читанні за нього проголосували 255 народних депутатів. Документ повинен вирішити спірні питання у сфері валютного регулювання. Зокрема, закон скасовує штрафи за порушення валютного законодавства або нормативно-правових актів Національного банку України. Однак, це стосується лише тих українців, які погодилися скористатися податковою амністією та добровільно задекларували своє майно.
Про те, чим добровільне декларування загрожує пересічним громадянам читайте у статті Людмили Сімонової “Добровільно-примусове декларування для бідних”.