Верховна Рада прийняла в першому читанні законопроект №3485 "Про внесення змін у деякі закони України щодо вдосконалення виборчого законодавства". За документ проголосували 292 депутати.
Документом передбачено проведення позачергових, проміжних, перших, додаткових місцевих виборів двічі на рік. Зокрема, такі вибори пропонується проводити в останню неділю березня і жовтня.
При цьому у рік проведення чергових місцевих виборів всі вибори пропонується проводити раз на рік - в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень місцевих рад і сільських, селищних, міських голів, обраних на останніх чергових місцевих виборах.
Також документом пропонується ввести можливість паралельного використання інноваційних технологій у виборчому процесі. Мова йде про голосування на дільниці з допомогою технічних і програмних засобів, про підрахунок голосів виборців за допомогою технічних засобів. Також з використанням інформаційно-аналітичної системи пропонується складати протоколи про підрахунок голосів, підсумки і результати голосування.
Законопроект пропонує дозволити подавати в режимі онлайн документи для реєстрації кандидатів, їх довірених осіб, офіційних спостерігачів. Також в електронній формі пропонують дозволити внесення подань про кандидатів для включення до складу виборчих комісій, їх заміни, а також представляти у виборчі комісії скарги та фінансову звітнысть про надходження і використання коштів виборчы фонди.
У проекті закону йдеться про виділення організаційної складової повноважень виборчих комісій, поклавши на територіальні представництва Центрвиборчкому функції щодо організаційного, фінансового та матеріально-технічного забезпечення діяльності виборчих комісій нижчого рівня. При цьому повноваження щодо прийняття рішень, здійснення повноважень колегіального органу безумовно залишається за виборчими комісіями.
Документ пропонує внести у Виборчий кодекс норми про наслідки для виборчого процесу в разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях.
Також документ передбачає:
- впровадження механізмів боротьби з "двійниками";
- вдосконалення порядку формування і функціонування виборчих комісій;
- конкретизацію окремих положеннь, що стосуються висування та реєстрації кандидатів на місцевих виборах.
Крім того, пропонується внести зміни щодо:
- узгодження кількості виборчих регіонів і максимальної кількості кандидатів, які можуть бути висунуті у кожному з них;
- врахування голосів виборців закордонного виборчого округу при розподілі депутатських мандатів за загальнодержавними партійними списками;
Документ пропонує сортувати терміни призначення різних видів місцевих виборів та оголошення виборчих процесів; удосконалити регламентацію територіальної організації місцевих виборів; усунути неузгодженості в порядок формування складу територіальних виборчих комісій та збільшення термінів їх формування за межами виборчого процесу.
У законопроекті також ідеться про спрощення вимог щодо документів, які подаються у виборчі комісії для отримання відповідного статусу суб'єкта виборчого процесу, члена виборчої комісії.
Проект закону пропонує:
- конкретизувати окремі положення, що стосуються висування та реєстрації кандидатів на місцевих виборах;
- надати правову визначеність питання одночасного висунення кандидатів на відповідних місцевих виборах;
- удосконалити механізми відмови в реєстрації кандидатів;
- уніфікувати і вдосконалити порядок виготовлення та передачі виборчих бюлетенів;
- уніфікувати і чітко регламентувати процес транспортування виборчої документації;
- усунути прогалини та неузгодженості в частині підрахунку голосів виборців, встановлення підсумків голосування і результатів виборів.
Нагадаємо, місцеві вибори заплановані на осінь цього року. За словами першого заступника голови фракції "Слуга народу" Олександра Корнієнка, Верховна Рада оголосить про проведення місцевих виборів у середині липня.
У свою чергу непарламентські партії звернулися до Верховної Ради з вимогою зменшити в дев'ять разів заставу для участі у виборах.