UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада хоче підвищити прожитковий мінімум в Україні

Народні депутати ухвалили у першому читанні законопроєкт про зміну формування прожиткового мінімум.

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №3515 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питань формування прожиткового мінімуму та створення передумов для його підвищення”. За документ проголосували 253 народні депутати.

“Законопроєктом передбачено змінити визначення прожиткового мінімуму, встановивши, що це прийнятний рівень витрат, який дозволяє підтримувати достатній рівень життя людини, притаманний суспільству. Визначати розмір прожиткового мінімуму пропонується в розрахунку на одну особу”, - йдеться у пояснювальній записці. 

Документ передбачає, що прожитковий мінімум має встановлюватися у відсотковому співвідношенні до середньомісячної річної зарплати в Україні перед роком формування державного бюджету на наступні 12 місяців. При цьому повинен враховуватися прогнозний рівень інфляції поточного року. 

Згідно з документом, відсоткове співвідношення розміру прожиткового мінімуму до середньомісячної заробітної плати має становити не менше: 

Водночас якщо фактичний прожитковий мінімум протягом трьох місяців буде більший на понад 10% затвердженого, то Кабмін на основі моніторингу виконання держбюджету повинен розглянути питання щодо підвищення розміру прожиткового мінімуму. 

Крім того, проєкт закону передбачає, що орган виконавчої влади, який забезпечує систематичне дослідження витрат домогосподарств має проводити опитування домогосподарств щодо фактичних витрат на продукти харчування, непродуктові товари, послуги, догляд за дітьми та відсоткового розміру заощаджень у структурі витрат домогосподарств. 

Також у документі йдеться про те, що для призначення допомоги відповідно до закону “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” має застосовуватися рівень забезпечення прожиткового мінімуму, який щорічно визначається законом про держбюджет на відповідний рік. 

Проєкт закону пропонує доручити уряду до 2025 року забезпечити створення органу виконавчої влади, який систематично досліджуватиме витрати домогосподарств. Також пропонується доручити Кабміну затвердити методологію формування прожиткового мінімуму, розрахунок якої базуватиметься на фактичних витратах домогосподарств. 

Крім того, законопроєкт передбачає зміну підходів до встановлення розмірів посадових окладів. Зокрема, пропонується встановлювати розміри окладів не в залежності від прожиткового мінімуму, а від мінімального розміру посадового окладу для відповідних категорій працівників. Останній пропонується затверджувати законом про держбюджет України на відповідний рік.  

Для визначення штрафів та грошових стягнень за адміністративні, кримінальні та інші порушення передбачається застосовувати розрахункову одиницю, що затверджується законом про державний бюджет України на відповідний рік. 

Також документ врегульовує питання щодо плати за надання адміністративних послуг. 

Читайте також: Напрацьовано пакет ініціатив щодо корекції підходів до формування прожиткового мінімуму – Шмигаль

Раніше міністерка соціальної політики Марина Лазебна заявила про те, що прожитковий мінімум в Україні, який сьогодні є офіційним, більш ніж у два рази нижче обумовленого економікою і вимагає перегляду.

У законі "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено наступний прожитковий мінімум на одну людину в місяць: з 1 січня - 2 189 грн, з 1 липня - 2 294 грн, з 1 грудня - 2 393 грн.

У Міністерстві соціальної політики порахували орієнтовний показник прожиткового мінімуму на рівні 4100 гривень замість нинішніх 2270 грн/місяць. Середній показник при цьому повинен складати 4,546 тис. грн у порівнянні з нинішніми 2,189 тис. грн