Національне антикорупційне бюро, Спеціалізована антикорупційна прокуратура та Служба безпеки України заявили про викриття злочинної організації, через діяльність якої у 2014-2018 рр. держава зазнала збитків на суму 967 млн грн. Зокрема у цій справі проходить колишній депутат, т.в.о. глави Адміністрації президента з березня по червень 2014 року Сергій Пашинський, у якого сьогодні проходили обшуки.
За даними слідства, у 2014 році держава конфіскувала майже 100 тисяч тон нафтопродуктів у структур Сергія Курченка — олігарха часів Януковича, який утік з України до РФ. Як встановило слідство, за допомогою політичного лобі колишнього народного депутата ці нафтопродукти передали для реалізації профільному держпідприємству, щоб наповнити держбюджет. На той час це держпідприємство очолювали керівники, які були підконтрольні бізнес-партнеру ексдепутата.
Однак, за вказівкою фігурантів справи, посадовці цього держпідприємства сприяли продажу майже 100 тисяч тонн нафтопродуктів за суттєво заниженими цінами групі компаній, власником якої був бізнес-партнер ексдепутата.
Згодом нафтопродукти реалізовувались на заправках цієї групи компаній та в інших мережевих АЗС, а отриманий дохід концентрувався у бенефіціарів схеми.
«Для створення видимості, що арештовані нафтопродукти передані для потреб Міністерства оборони, держпідприємство здійснило відповідні поставки на комерційній основі, за які Міноборони розрахувалося у повному обсязі. Але МОУ отримало всього 1,6% із т. зв. «нафтопродуктів Курченка». Все решта – це були нафтопродукти закуплені у тієї ж групи компаній, яка, у свою чергу, закуповувала їх у Росії та Білорусі. У цей же час фігуранти реалізували таку ж номенклатуру товару на свою групу компаній за ціною вдвічі дешевше, ніж на Збройні сили», - зазначили в СБУ
НАБУ, САП та СБУ за матеріалами Держаудитслужби уже оголосили підозру колишньому депутату та його бізнес-партнеру за незаконне привласнення нафтопродуктів, які повинні були піти на потреби армії, і нанесення державі майже 1 млрд грн збитків. Підозра оголошена за статтями 191 та 255 Кримінального кодексу України.
В НАБУ додали, що на разі в організації схеми підозрюються:
- колишній топпосадовець Адміністрації президента України, співорганізатор злочинної організації;
- підприємець, співорганізатор ЗО;
- чотири члени ЗО.
«На переконання слідства, колишній депутат забезпечував політичне прикриття цих оборудок використовуючи свій вплив та адмінресурс щодо державних підприємств, судових і правоохоронних органів, які були дотичними до конфіскації цих нафтопродуктів», - підкреслили в СБУ.
У 2020 році суд ухвалив рішення про спеціальну конфіскацію на користь держави вищезгаданих нафтопродуктів та грошових коштів, отриманих від їх реалізації. Однак, за даними слідства, весь обсяг нафтопродуктів та всі виручені від їх реалізації кошти на той час вже були привласнені учасниками злочинної організації, а державний бюджет отримав збитки у розмірі щонайменше 967 млн грн.
Про цей кейс та схему привласнення пального у статті для ZN.UA «Путін усіх помирить?» писав колись директор ТОВ «Консалтингова група А-95» Сергій Куюн.
Зазначимо, що колишній голова парламентського комітету нацбезпеки і оборони ВРУ Сергій Пашинський був фігурантом принаймні трьох кримінальних проваджень щодо розкрадань в оборонній сфері.
Так Сергія Пашинського і тодішнього заступника секретаря РНБО Олега Гладковського підозрювали в зловживання в "Укроборонпромі. За даними журналістких розслідувань, Україна за допомогою складних схем під кураторством в тому числі Пашинського, закуповувала старі БМП у Чехії, що коштують близько 25 тис. євро, які в нашій країні після збору з модернізацією в Житомирі коштували більше 150 тис. доларів за машину.
Детальніше про корупційний скандал в "Укроборонпромі" читайте у статті Дмитра Менделєєва "Мародери країни відрубаних рук..." та інших його матеріалах.