UA / RU
Підтримати ZN.ua

Президент України зіткнувся із засудженням виборців – Reuters

Проводячи президентську кампанію ще в 2014 році, Порошенко недвозначно висловився про те, що він зробить зі своїм кондитерським бізнесом, якщо буде обраний: "Я продам". П'ять років по тому він так і не продав бізнес.

Охоронці нервували, тримали пальці на курках автоматів, коли президент України оглядав місце ракетного обстрілу з території, яку контролюють підтримувані Росією бойовики. Того дня в обстрілі загинули 10 осіб. Візити в такі місця, як в 2015 році, допомогли закріпити репутацію Порошенка як надійного захисника української державності проти Росії, яка анексувала Крим в 2014 році, а також підтримувала сепаратистів на сході країни, пише Павло Політюк для агентства Reuters.

Але мільярдер не відкинув звинувачення в тому, що він ставить бізнес над державними справами. Звинувачення в корупції заплямували його оточення, реформи виявилися малоуспішними, а зростання цін вплинуло на рівень життя, зазначає автор.

Політюк пише, що українці, які голосують на президентських виборах у неділю, повинні вирішити, чи переважає рішучий захист Порошенком їх нації ці інші міркування.

"Його найбільша слабкість в тому, що він цінує гроші понад усе на світі", - сказав Мустафа Найєм, колишній член фракції Порошенка у Верховній Раді.

Офіс президента відповів заявою, що Порошенко продемонстрував свої пріоритети своїми діями, зміцнивши армію, ратифікувавши угоду про асоціацію з Європейським союзом і порушивши контроль Росії над поставками газу і церквою України.

Головний конкурент Порошенка - комік Володимир Зеленський, чиє висміювання повсюдної корупції в Україні направлено на виборців, яким набридла політика.

Зеленський випереджає Порошенка в більшості результатів соціологічних опитувань, які припускають, що президент зустрінеться з коміком у другому турі в квітні.

Порошенко прийшов до влади в 2014 році. Кондитерський магнат, якого іноді називають "Шоколадним королем", займав міністерські посади в урядах, які змінювали один одного.

Коли почалися акції протесту проти проросійського президента Віктора Януковича, він стояв на даху грейдера з рупором, намагаючись запобігти насильству між поліцією і протестуючими.

Обраний президентом в травні 2014 року він зіткнувся з країною, яка перебувала в хаосі. Сепаратисти, підтримувані Росією, контролювали території на сході, і українська армія була неефективна. Склади зброї були розграбовані, і деякі підрозділи не могли дійти до бою, тому що у них не було запасних частин для їх транспортних засобів.

За Порошенка армія за підтримки добровольців вибила бойовиків з декількох міст і втримала їх. Військові отримали нову екіпіровку, і піднявся моральний дух. Порошенко часто одягається в камуфляжну форму, відвідуючи передові частини.

З деякою спритною дипломатією Порошенко переконав Вашингтон підтримати Київ і не послаблювати санкції проти Росії, навіть після того, як президент Дональд Трамп прийшов до влади, обіцяючи знизити напруженість з Москвою.

Угода про асоціацію Києва з Європейським союзом в 2017 році дала українцям безвізовий режим і вивела країну на західну орбіту, а мільярди доларів у вигляді позик від Міжнародного валютного фонду стабілізували нестабільну економіку.

В обмін на кредити його уряду довелося провести реформи, одна з яких, підвищення роздрібних цін на газ, викликала масове невдоволення.

Український газ все ще частково надходить з Росії, але, оскільки Україна отримує його через ЄС, тепер Москві важче перекрити трубу в будь-якій фінансовій суперечці, як це було раніше.

А надання в цьому році Православній Церкви України автономії від Росії духовним главою православних християн всього світу стало політичним переворотом для Порошенка.

РОЗМИТІ ЛІНІЇ

Проводячи президентську кампанію ще в 2014 році, Порошенко недвозначно висловився про те, що він зробить зі своїм кондитерським бізнесом, якщо буде обраний: "Я продам". П'ять років по тому він не продав бізнес, що робить його вразливим для звинувачень в тому, що його адміністрація - як і інші до цього - стирає межу між інтересами України і фінансовими інтересами впливових олігархів.

В кінці минулого місяця один з його близьких соратників пішов з високого поста урядового чиновника в очікуванні розслідування корупції за участю його сина. І батько, і син заперечують звинувачення в причетності до контрабанди військової техніки з Росії та продажу її місцевим Збройним силам за завищеними цінами.

У лютому скасували статтю про незаконне збагачення, що викликало різку критику, особливо з боку Сполучених Штатів. Порошенко заперечив, що він або його друзі збагачувалися, і закликав до терпіння відносно заходів по боротьбі з корупцією.

"Якщо ти посієш картоплю і відразу ж викопаєш її, то нічого не отримаєш", - сказав він через два роки після свого президентства. "Ми зробили перші кроки, ми посіяли".

Нагадаємо, президентська кампанія в Україні офіційно стартувала 31 грудня 2018 року. Вибори голови держави призначено на 31 березня. ЦВК зареєструвала 44 кандидати в президенти. Шестеро з них заявили, що знімають свої кандидатури на користь інших кандидатів.

Редакція DT.UA склала повний список кандидатів і зібрала коротку інформацію про них. Слідкуйте за перебігом подій у спецпроекті DT.UA Вибори-2019.

Докладніше про маніпуляції на виборах 31 березня та протидію їм читайте в матеріалі Ярини Бусол "Виборчі маніпуляції і як з ними боротися" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".