UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський закликав перераховувати гроші дитбудинкам. Чому це шкодить дітям

Президент — "діткам": ілюзія підтримки.

Офіс президента знов виявив “креативність”. Цього разу приводом став сьогоднішній день народження президента. За твердженням прессекретаря Володимира Зеленського Сергія Нікіфорова, його бос сьогодні не святкуватиме і проведе цей день на роботі. “Своїх друзів і колег він попросив не витрачати гроші на квіти й подарунки, а натомість переказати їх на добрі справи”. Тому прессекретар пропонує підтримати “дитячі будинки різного спрямування та географії” і надає реквізити.

Про що це може свідчити? — задає питання регіональна директорка МБФ “Надія та житло для дітей” Галина Постолюк на своїй сторінці у Facebook. І відповідає: “Президент і його оточення вважають нормальним, що на 30-му році незалежності Україна має найбільший в Європі показник дітей, які зростають в інтернатах. Не знають і не здогадуються, що інтернати мають згубний вплив на розвиток дітей, особливо у перші роки життя, бо не чули про міжнародні і вітчизняні дослідження, про негативний вплив депривації, відсутності індивідуального догляду на розвиток мозку дитини. А ще ніхто не підказав, скільки державних коштів (платників податків) виділяється на догляд дітей в будинках дитини і як вони витрачаються. Для прикладу: бюджет одного з будинків дитини в Києві (розрахований на 60 дітей) у 2021 році складав більше 40 млн грн”. 

Коментар ZN.UA:

“40 млн грн на 60 дітей — це багато чи мало? — коментує редакторка відділу “Соціум” ZN.UA Алла Котляр. — Чи багато українських сімей можуть витратити на власну дитину більше 55 тисяч гривень на місяць? Виходить саме стільки. Звичайно, левова частка цих грошей витрачається на утримання інтернатної інфраструктури — комунальні послуги, зарплати персоналу. І лише мізерна частина — власне на дитину.  Чи потрібно в цьому випадку підтримувати інтернатні заклади для дітей, які насправді калічать дитячу психіку, бо кожній дитині передусім потрібна сім’я? Чи, можливо, ці величезні кошти, які держава виділяє на утримання цих місць несвободи, краще перенаправити на підтримку родин із дітьми, які сьогодні ледве зводять кінці з кінцями, і попередити потрапляння цих дітей в інтернати?  Чи не краще підтримати розвиток альтернативних форм сімейного виховання — прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу?   Україна взяла на себе зобов'язання реформувати інтернатні заклади й поширювати усиновлення та сімейні форми виховання. Однак, здається, президент і його офіс про це не чули, і, на жаль, продовжують поширювати хибну думку про те, що саме дитбудинки потребують допомоги”.

Читайте також: Реформу інтернатів потрібно почати з маленьких дітей — правозахисники

Про те, чому не потрібно підтримувати дитбудинки, як вони шкодять дитині, як насправді краще підтримувати, ZN.UA писало неодноразово, зокрема й наводячи дані досліджень. Детальніше про реальні умови в дитячих будинках України читайте у статті Галини Постолюк «Ілюзія захисту».