UA / RU
Підтримати ZN.ua

Прес-конференція на стадіоні: про що говорив Порошенко

Через неявку шоумена Володимира Зеленського дебати на "Олімпійському" відбулися у формі прес-конференції гаранта.

Чинний голова держави, кандидат у президенти Петро Порошенко виступив на НСК "Олімпійський", де о 14:00 мали відбутися його дебати із опонентом у другому турі виборів, шоуменом Володимиром Зеленським.

На проведенні дебатів на стадіоні наполягав сам Зеленський. Однак попри власну ініціативу, відмовився брати участь в дебатах 14 квітня. Через неявку Зеленського дебати відбулися у формі прес-конференції Порошенка, яку модерував журналіст Андрій Куликов.

Про референдум щодо членства України у Європейському Союзі

Петро Порошенко анонсував проведення референдуму щодо членства України в Євросоюзі після подання заявки на вступ до блоку.

"Хочу повідомити, що референдум буде, і президент не проти референдуму, але буде тоді, коли ми поставимо питання абсолютно предметно. Бо вступ до ЄС неможливий без референдуму, якщо хтось цього не знав", - зазначив він.

Коментуючи строки подання заявки на членство у ЄС, президент наголосив на тому, що Україна подасть її, коли відповідатиме необхідним критеріям. Після чого буде проведено всенародне опитування.

"Коли цей референдум має бути? Я сказав, якщо будуть продовжені реформи, якщо буде парламентська підтримка нашої програми щодо майбутнього членства в ЄС і НАТО, абсолютно реально, щоб в 2023 році ми подали заявку на вступ", - наголосив Петро Порошенко.

До того ж, за його словами, запитань "йти" чи "не йти" до Євросоюзу на референдумі не буде.

"Запитання на референдумі буде: а чи готовий український народ делегувати частину повноважень наднаціональному органу, як це зробили 27 чи 28, в залежності від результатів Brexit, членів ЄС. Бо країна, будучи членом ЄС, делегує частину повноважень", - пояснив гарант.

І наголосив на тому, що членство у ЄС і НАТО має посилити суверенітет держави, а не послабити його. Додавши, що на його переконання "український народ за це під час того референдуму проголосує".

Про блокування Угорщиною прагнень України до вступу в ЄС і НАТО

На думку Петра Порошенка, Будапешт, який нині блокує євроатлантичні та євро інтеграційні прагнення Києва через суперечку довкола освітнього закону, за чотири роки підтримає членство України в ЄС і НАТО.

"Я спеціально назвав конкретний рік – 2023 рік, коли ми маємо підписати План дій про членство (в НАТО), і коли ми маємо виконати критерії для того, щоб подати заявку на членство у ЄС. Я абсолютно переконаний, що Угорщина разом з іншими державами-членами ЄС підтримає Україну так само, як і було обіцяно багато разів декілька років тому", - цитує гаранта "Європейська правда".

За його словами, українська сторона залишається відкритою до компромісів, зокрема, щодо мови навчання національних меншин.

"Вони (угорська меншина) мають повні права на освіту угорською мовою , а також мають право вчитися в українських школах, українських університетах, працювати в українських компаніях. А це неможливо, якщо ви не знаєте української мови в Україні", - додав він.

Порошенко також зазначив, що Україна готова витратити більше грошей, аби створити кращі умови для навчання угорської меншини, аби вони знали щонайменше українську та угорську.

Гучні звільнення напередодні другого туру виборів

Президент повідомив про звільнення з посади першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка – фігуранта "діалізної справи", родичі якого мають громадянство РФ.

"Заступник голови Служби зовнішньої розвідки Семочко звільнений у п'ятницю (12 квітня - ред.), - заявив Порошенко. Водночас нині відповідний указ на сайті голови держави відсутній.

Водночас гарант пообіцяв у разі своєї перемоги 21 квітня ініціювати зміни до Конституції щодо ліквідації посад голів обласних державних адміністрацій.

"Відразу після президентських виборів я буду ініціювати внесення змін до Конституції, де посади губернаторів будуть ліквідовані, оскільки це продовження реформи децентралізації", - пообіцяв президент.

На зміну очільникам ОДА мають прийти "префекти з великими і меншими функціями". "Виконавча влада передається громадам, а контрольні функції залишаються в префекта", - пояснив Петро Порошенко.

Щодо очільників міністерств оборони та зовнішніх справ, вони не мінятимуться, до того ж, роботою голови МОУ Степана Полторака гарант, за його словами, задоволений.

"Якщо мова йде про Міністерство внутрішніх справ і Міністерство оборони, я хочу нагадати, що у нас парламентсько-президентська республіка, і склад уряду президент може тільки пропонувати на вакантні посади. Міністри після виборів президента у відставку не йдуть, і я відправляти у відставку ні міністра оборони, ні міністра закордонних справ не збираюся", - наголосив Порошенко.

І пообіцяв запропонувати кандидатури одразу після парламентських виборів восени, повідомляє "Українська правда".

Про можливість дострокового розпуску парламенту

Підстав для дострокового припинення повноважень Верховної Ради не існує, вважає Петро Порошенко. До того ж, на його думку, можливість новообраного президента в будь-який час розпускати парламент – "шлях до тоталітаризму".

"Про дострокове припинення повноважень парламенту - я хочу окремо наголосити, що конституційних підстав для припинення повноважень парламенту не існує… і є ризик того, що в будь-який момент новообраний президент розпускав парламент, призначав депутатів ... Я вважаю, що це - шлях до тоталітаризму, нічого спільного з демократією це не має", - заявив він. І додав, що не вірить у "теорії змови"

Порошенко похвалив парламент VIII скликання за "величезні кроки в підтримку пропозицій президента, в реалізації процесу реформ" та висловив впевненість у тому, що процес триватиме й надалі.

Про зустрічі з Медведчуком

За словами гаранта, його зустрічі з головою політради "Опозиційної платформи - За життя", кумом президента РФ Віктором Медведчуком обмежувалися питаннями звільнення українських заручників Кремля і зараз не проводяться.

"Віктор Медведчук де-факто є представником Путіна, а не представником України. Він не представляє президента України і не представлятиме. Єдина функція пана Медведчука була - у звільненні наших військовополонених і заручників. І навіть якщо він зробив тільки те, що ми звільнили наших 74 заручники у грудні 2017 року, я з ним зустрічався. Тепер, після того як цей процес зупинено, припинилися й зустрічі", - зазначив Порошенко.

Він також нагадав, що уряд підтримав проект постанови МВС про заборону нерегулярного авіасполучення між Україною та Російською Федерацією після візиту Медведчука та депутата Юрія Бойка ("Опозиційна платформа - За життя") до Москви, де вони зустрічались з прем'єр-міністром РФ Дмитром Медведєвим і головою "Газпрому" Олексієм Міллером, пише "Укрінформ".

Про борди з Путіним

Коментуючи появу на рекламних бордах своєї агітаційної кампанії зображення президента РФ Володимира Путіна, гарант заявив, що не ставить знак рівності між російським президентом і Володимиром Зеленським.

"Це не так. Я лише хочу нагадати слова Путіна, що для нього будь-який президент, крім Порошенка – це його мрія. Ці борди свідчать лише про одне – ми не дамо Путіну шансів на його успіх. Все, не більше й не менше", - заявив він.

Водночас, за словами гаранта, зараз російська сторона в особі Володимира Путіна "навмисно підвісила питання звільнення заручників і військових" в очікуванні нового президента України.

Про роботу над помилками

За словами президента Порошенка, після першого туру президентських виборів 31 березня, за підсумками якого він відстає від шоумена Володимира Зеленського майже вдвічі, він зробив певні висновки і провів "роботу над помилками", повідомляє "112 Україна".

Президент пообіцяв знайти місце в урядовій команді для молодих людей, які добре себе проявили в програмі децентралізації та є лідерами об'єднаних громад. А також змінити підхід до реформ.

"Будь-яка реформа, будь-які кроки повинні мати попереднє, якщо хочете, ретельне обговорення, артилерійську підготовку для того, щоб залучити суспільство на свою сторону в проведенні реформи. Якщо не маєш громади - половина ресурсів реформи приречена. І тому, безумовно, ми будемо рухатися і щодо кадрових змін, і по кроках про завоювання довіри людей абсолютно зміненим шляхом", - резюмував гарант.

Про те, що робитиме у разі програшу в другому турі

Порошенко також пообіцяв поважати вибір українців, якими б не були результати другого туру.

"Це (можливе президентство Зеленського – ред.) буде вибір українського народу, я його поважатиму, будь-який вибір. Чому? Тому що ми демократична держава, і з цього приводу вже немає жодного сумніву", - зазначив він.

І додав, що можлива перемога шоумена 21 квітня викликає у нього побоювання через те, що той не відповідає на питання і не дає чіткої відповіді на те, якою бачить європейську й євроатлантичну інтеграцію та перші напрямки реформ.

Про "Кузню на Рибальскому"

Коментуючи питання продажу заводу "Кузня на Рибальскому", який, зокрема, фігурує у розслідуванні Лесі Іванової для Bihus.Info про корупцію в українській оборонці, Порошенко запевнив, що нібито продав свою власність.

"Я продав власність там, де є можливості це зробити. Йшлося про завод "Кузня на Рибальському". Є новий власник, прийняті відповідні рішення. Там, де є можливість у мене реалізувати, я роблю це", - заявив він. І додав, що те, що не продав, передав у сліпий траст, що суттєво обмежує його можливості керувати бізнесом.

Водночас перед продажем заводу понад 60 000 м. кв. нерухомості передали компанії "Строй-Реновація", яка була заснована самою "Кузнею", а її кінцевими бенефіціарами є Порошенко та заступник голови парламентської фракції БПП, його бізнес-партнер Ігор Кононенко.

Про ризики зриву голосування 21 квітня

Президент Порошенко переконаний у тому, що зірвати другий тур президентських виборів 21 квітня через відсутність кворуму виборчих комісій не вдасться.

"Ми говоримо про дільничні комісії. Моя позиція наступна: не можна на сьогодні жодними кроками і жодними технологіями зірвати кворум, і заблокувати голосування ні в кого не вийде, тому що законодавство саме передбачає, що, не дай боже, у комісії немає кворуму, окружна комісія одразу ж приймає рішення та змінює кворум, і комісія продовжує роботу", - пояснив гарант.

Якщо хтось хоче запропонувати інший сценарій, додав глава держави, то це не вдасться. Порошенко нагадав, що іноземні спостерігачі, які були присутні під час першого туру 31 березня, визнали президентські вибори в Україні прозорими.

Нагадаємо, 4 квітня шоумен Володимир Зеленський викликав чинного президента Петра Порошенка на дебати на НСК "Олімпійський". Порошенко відповів згодою.

Зеленський також висунув низку умов, зокрема такі, що суперечать вимогам законодавства, після чого Зураб Аласанія заявив про припинення переговорів із кандидатами та дав зрозуміти, що їх зірвав шоумен, раз у раз висуваючи нові вимоги.

Згодом у штабі Порошенка повідомили, що гарант готовий дебатувати із Зеленським на стадіоні 14 квітня і в студії "Суспільного" - 19-го.

У штабі Зеленського заявили, що кандидат 19 квітня, перебуваючи на стадіоні, міг би зв'язатися зі студією "Суспільного" за допомогою телемосту. Однак голова правління НСТУ Зураб Аласанія заявив, що формат національних дебатів перед другим туром не передбачає телеміст.

За результатами першого туру виборів, оголошеними ЦВК 7 квітня, лідерами є кандидат в президенти Володимир Зеленський (30,24%) і Петро Порошенко (15,95%). Другий тур виборів відбудеться 21 квітня.

Усі подробиці зібрали у матеріалі "Батл року: що відомо про дебати Зеленського та Порошенка".