Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував парламенту ухвалити у першому читанні законопроєкт №4681 про внесення змін до КПК України щодо порядку оскарження рішень і дій органів досудового розслідування.
Поданий народним депутатом від «Опозиційної платформи-За життя» Григорієм Мамкою законопроєкт, фактично дозволить фігурантам розслідувань НАБУ щодо топкорупції добиватися передачі справ до інших органів через суд, повідомляє Центр протидії корупції.
Законопроєктом пропонується уточнити, що оскаржувати рішення можна за місцезнаходженням органу прокуратури, тобто рішення НАБУ – у Печерському районному суді Києва, бо саме в цьому районі розташований Офіс генерального прокурора, підрозділом якої є САП.
«Цей законопроєкт є банальною спробою легалізувати незаконну досі схему, коли через Печерський суд у НАБУ або забирають кримінальні провадження, або скасовують важливі рішення, прийняті прокурорами у цих справах. В разі його ухвалення фігуранти зможуть цілком законно обходити Антикорупційний суд», - каже членкиня правління ЦПК Олена Щербан.
Хоча законопроєкт з одного боку не чіпає норми щодо повноважень Вищого антикорупційного суду в корупційних справах, але додає можливість оскаржувати рішення прокурора за місцезнаходженням прокуратури.
Це означає, що фігуранти справ НАБУ фактично зможуть обирати, куди скаржитися, а також зможуть умисно скеровувати клопотання саме до генпрокурора, аби в подальшому звертатися саме до Печерського суду, а не Антикорупційного. Це може стосуватися, наприклад, зміни підслідності (щоб забрати справу у НАБУ).
Також проєкт закону надає фігурантам кримінальних справ право оскаржувати до суду скасування постанов про закриття кримінальних проваджень, рішень та дій прокурора чи слідчого, які вчинені у не передбачений кримінальним процесом спосіб.
Раніше Печерський районний суд Києва вже використовувався для спроби «зливу» резонансних справ, зокрема:
- про розкрадання 1,2 мільярдів гривень VAB банку, де фігурує олігарх Олег Бахматюк (поновлена Апеляційною палатою ВАКС);
- про можливу корупцію заступника голови Офісу президента України Олега Татарова (у справі спливли строки);
- про створення злочинної організації і спробу захоплення влади суддями ОАСК;
- про хабар у $5 млн для закриття провадження щодо ексміністра екології Миколи Злочевського;
- справи ТЕЦ Дубневичів на 1,4 млрд грн (поновлена АП ВАКС).