UA / RU
Підтримати ZN.ua

Порошенко виставив вимоги міжнародним партнерам щодо створення антикорупційного суду

Після довгих суперечок із МВФ президент раптом вирішив, що незручний антикорупційний суд може стати фішкою передвиборчої гри.

Президент України Петро Порошенко після підписання закону про "Вищий антикорупційний суд" закликав міжнародних партнерів найближчим часом визначитися з кандидатурами членів громадської ради міжнародних експертів при доборі суддів у Вищий антикорупційний суд, оскільки створення ВАКС має відбутися в короткий термін.

"Прошу за дуже короткий час ... мінімум 12 кандидатів повинні бути внесені у Вищу кваліфікаційну комісію суддів для того, щоб ми запустили процес створення суду", - заявив Порошенко на зустрічі зі студентами Української академії лідерства в понеділок, 11 червня, в Києві.

За його словами, Вищий антикорупційний суд повинен запрацювати вже цього року.

"Я звертаюся до Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради правосуддя – готуйтеся до ефективної, напруженої роботи, оскільки суд нам потрібен цього року. Щоб вам не розповідали інші, я нікому не дам зупинити цей процес", - підкреслив президент.

Нагадаємо, 7 червня Верховна Рада прийняла закон "Про Вищий антикорупційний суд". Президентський законопроект у другому читанні і в цілому підтримали 315 народних депутатів. За закон голосували більшість фракцій і депутатських груп за винятком "Опозиційного блоку" і "Радикальної партії".

Згідно з законом, претенденти на посаду судді будуть подавати до комісії документи для участі в конкурсі. Для оцінки доброчесності кандидатів і допомоги у підготовці рішення щодо призначення суддів ВАКС на шість років сформує громадську раду міжнародних експертів. Згідно з остаточними поправками, рада буде складатися з шести членів, а не семи, як це передбачала редакція законопроекту до другого читання.

Членів громадської ради буде призначати ВАКС на підставі пропозицій міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції, відповідно до міжнародних договорів.

Громадська рада міжнародних експертів може ветувати кандидатуру судді антикорупційного суду, якщо таке рішення підтримають не менше трьох членів Ради з шести. Це вето можна подолати на спільному засіданні Вищої кваліфікаційної комісії суддів (що складається з 22 членів) Ради експертів більшістю голосів. Однак за подолання вето повинні висловитися мінімум три члена Ради.

Детальніше про законопроект читайте в матеріалі Анастасії Красносільської "Антикорупційний суд: за що проголосував парламент" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".