UA / RU
Підтримати ZN.ua

Понад 20% українців стикалися із підкупом на виборах – опитування

Найчастіше виборцям пропонують голосувати за «правильного» кандидата, рідше – і за кандидата, і за партію.

Проблема підкупу виборців залишається вагомою для українських виборців. Попри те, що 79% респондентів заявили, що не стикалися безпосередньо зі спробами підкупу, вагома частка респондентів має такий досвід.

Пропозиції грошової винагороди за «правильне» голосування неодноразово отримували 2,5% опитаних українців, свідчить спільне опитування Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва і Центру політичної соціології, проведене на замовлення Громадянської мережі ОПОРА.

Майже 6% розповіли, що такий досвід мали декілька разів, ще 6% заявили, що принаймні раз стикалися зі спробами підкупу.

Ще 4% респондентів відмовилися відповідати на запитання. На думку соціологів, це може свідчити про те, що респонденти все ж стикалися зі спробами підкупу, але не захотіли про це говорити.

Опора

Серед тих респондентів, які стикалися зі спробами підкупу, 37% отримували пропозиції винагороди за голос на користь конкретного кандидата в окрузі. Ще 30,5% стикались із пропозиціями підкупу і за партію, і за кандидата. Також 14,5% стикалися з пропозиціями за гроші проголосувати за політичну партію.

Опора

Опитування провів Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології протягом 1–12 лютого 2022 року на замовлення Громадянської мережі ОПОРА. Загалом було опитано 2001 респондента за вибіркою, що репрезентує доросле населення України (за винятком окупованих територій). Вибірка репрезентативна за такими показниками: стать, вік, тип поселення та область проживання. Максимальна випадкова похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Читайте також: Підкуп виборців та дві кримінальні справи: поліція підвела підсумки виборів на Івано-Франківщині та Донеччині

Результати дослідження представлено на Форумі прихильників виборчої реформи 15-16 лютого. Захід організувала Громадянська мережа ОПОРА разом з Міжнародною фундацією виборчих систем (IFES) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади (GAC) та британської допомоги (UK aid) від уряду Великої Британії. Думки, висловлені на заході, належать авторам і не обов’язково відображають погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів, Міністерства міжнародних справ Канади чи Уряду Канади, та Уряду Великої Британії.