UA / RU
Підтримати ZN.ua

Польський Сенат звернувся до Сейму з закликом визнати Волинську трагедію геноцидом

Польські сенатори затвердили резолюцію про трагічні події Другої світової війни в період проведення у Варшаві саміту НАТО.

Сенат Польщі ухвалив резолюцію щодо Волинської трагедії, в якій закликав польський Сейм призначити 11 липня національним днем пам'яті жертв геноциду, вчиненого українськими націоналістами проти громадян Другої Польської республіки".

Як повідомляє "Польське радіо", у підтримку документа проголосували 60 сенаторів. 23 – виступили проти, ще одинутримався.

"Сенат Республіки Польща віддає шану памʼяті громадян II Речі Посполитої, жорстоко вбитих українськими націоналістами", – наголошується в постанові. В той же час, автори документу висловили "шану і подяку тим українцям, які ризикуючи власним життям, рятували поляків".

У тексті зазначається, що пам'ять про жертви злочину, вчиненого в 1940-ті роки українськими націоналістами, досі не була увічнена належним чином, а вчинені масові вбивства досі не вважаються геноцидом.

Затвердження резолюції Сенатом викликало полеміку серед парламентарів. Так, сенатор Ян Жарин заявив, що текст постанови розкриває "історичну правду", що робить можливим справжнє єднання українців і поляків.

У свою чергу, сенатор від опозиційної партії "Громадянська платформа" Ян Рулевский вказав, що дана постанова не буде сприяти примиренню між Україною і Польщею. На його думку, засновану на спілкуванні з послом Польщі в Києві, документ спровокує в Україні негативну реакцію.

26 червня голова Верховної Ради Андрій Парубій повідомив, що Сейм Польщі погодився не розглядати законопроекти про українсько-польський конфлікт часів Другої світової війни до завершення саміту НАТО, який стартував у Варшаві 8 липня.

Нагадаємо, що найбільш резонансною подією польсько-українського протистояння у Другій світовій війні була Волинська трагедія (або, як кажуть поляки, Волинська різанина) - обопільні етнічні чистки, які їх вчинили Українська повстанська армія (УПА) та польська Армія Крайова (АК) за участю польських батальйонів шуцманшафта і радянських партизанів.

У червні глави церков, колишні президенти України та відомі державні і громадські діячі, інтелектуали направили звернення до суспільства і державного керівництва Польщі із закликом утриматися від порожніх політичних заяв з приводу минулого, які можуть використовувати треті сили для загострення польсько-українських відносин.

Замість окремих національних актів, вони запропонували повернутися до традиції спільних двосторонніх державних відозв і разом встановити єдиний День пам'яті жертв польсько-українського конфлікту під час і після Другої світової війни.

Детальніше про політику національної пам'яті в Польщі та Україні, законопроекти, що стосуються Волинської трагедії та можливі наслідки їх прийняття читайте в статті Володимира Кравченка "Тіні загиблих предків" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".