Над недавнім візитом прем’єр-міністра Польщі Матеуша Моравецького до США нависла тінь у формі Еммануеля Макрона. На відміну від президента Франції, який намагався відмежувати США та Європу в будь-якій майбутній конфронтації з Китаєм через Тайвань і закликав до посилення «стратегічної автономії» континенту, польський лідер підкреслює критичну важливість альянсу між Америкою та Європою, не в останню чергу тому, що його країна є одним із найсильніших союзників Києва у війні з Росією. Про це йдеться у статті Politico.
«Замість побудови стратегічної автономії від Сполучених Штатів я пропоную стратегічне партнерство зі Сполученими Штатами», – сказав він перед вильотом до Вашингтона.
У столиці США Моравецький продовжив «бити французького президента під столом».
«Я не бачу альтернативи, і ми тут абсолютно на одній хвилі, щоб побудувати ще тісніший альянс з американцями. Якщо країни на захід від Польщі менше розуміють це, то, ймовірно, через історичні обставини», – сказав він у вівторок у Вашингтоні.
На відміну від Франції, яка десятиліттями незадоволена тим, що Європа покладається на США у питаннях безпеки, Польща є одним з найпалкіших американських союзників на континенті. Варшава роками наполегливо домагалася розміщення американських військ на своїй території і багато з її нещодавніх контрактів на постачання озброєнь були укладені з американськими компаніями. На початку цього року вона підписала угоду на 1,4 мільярда доларів на купівлю другої партії танків Abrams, а також погодилася витратити 4,6 мільярда доларів на новітні винищувачі F-35.
«Я радий, що ця пропозиція щодо ще глибшого стратегічного партнерства знайшла такий благодатний ґрунт тут, у Сполучених Штатах, тому що ми знаємо, що існують різні концепції, сформульовані іншими в Європі, концепції, які створюють більше загроз, більше знаків запитання, більше невідомих, – сказав Моравецький. – Польща намагається підтримувати найбільш розумну політику, засновану на тісному союзі зі Сполученими Штатами в рамках Європейського Союзу, і це найкращий шлях для Польщі».
Швидкі друзі
Польща стала одним із найважливіших союзників України, і доступ до її доріг, залізниць та аеропортів має вирішальне значення для доставки зброї, боєприпасів та іншої допомоги Україні.
Це допомогло змінити сприйняття Польщі, яку до війни вважали маргінальним членом Західного клубу через проблеми з порушенням верховенства права, на ключову країну альянсу НАТО.
Варшава також вважає напад Росії на Україну виправданням своїх давніх підозр щодо свого історичного ворога, і вона не соромиться вказувати пальцем на Париж і Берлін за те, що вони помиляються щодо загрози, яку представляє Кремль.
«Стара Європа вірила в угоду з Росією, і стара Європа зазнала невдачі, – сказав Моравецький на спільній пресконференції з віцепрезиденткою США Камалою Гарріс. – Але є нова Європа – Європа, яка пам’ятає, чим був російський комунізм. І Польща є лідером цієї нової Європи».
Тому Варшава підхопила коментарі Макрона.
«Я абсолютно не згоден з президентом Макроном. Ми віримо, що в Європі потрібно більше Америки… Ми хочемо більше співпраці зі США на основі партнерства», – сказав польському Radio Zet радник президента Польщі Анджея Дуди із зовнішньої політики Марчін Пшидач, додавши, що ідея стратегічної автономії, яку просуває Макрон, «має на меті розірвати зв’язки між Європою та Сполученими Штатами».
Польща прагне, щоб європейські країни досягли цілі НАТО щодо витрачання принаймні 2% ВВП на оборону – цілі, яку досягають лише сім членів альянсу, включаючи Польщу, але не Францію та Німеччину. Підвищуючи військову промисловість, вона не хоче послаблювати зв’язки зі США, сказав Славомір Дембскі, керівник фінансованого державою Польського інституту міжнародних справ.
Він попередив, що розмови Макрона про дистанціювання Європи від Америки у разі конфлікту з Китаєм «загрожують розпадом ЄС, що суперечить інтересам не лише Польщі, а й більшості європейських країн».