UA / RU
Підтримати ZN.ua

Польща та Литва наполягають на включенні до списку санкцій ядерної галузі РФ – Reuters

А Угорщина тим часом будує АЕС із російськими реакторами.

Польща та Литва наполягають, щоб у 10-му пакеті санкцій проти РФ ЄС запровадив обмеження на її ядерний сектор. Про це повідомили у п'ятницю високопосадовці двох країн ЄС, відповідаючи на запитання агентства Reuters на умовах анонімності.

Читайте також: ЄС прискорив роботу над новим пакетом санкцій проти РФ, але Угорщина може уповільнити процес — ЗМІ

Польща і Литва запропонували внести «Росатом» і його керівництво до списків санкцій, як перший крок, що згодом має призвести до згортання співпраці ЄС з російською атомною галуззю. Цей крок досі блокувався Угорщиною, у якої 4 атомні реактори, побудовані в Росії, і Угорщина планує побудувати за допомогою Росатому ще 2 реактори.

Україна вже закликала ЄС включити російську державну атомну енергетичну компанію «Росатом» до наступного блоку санкцій. «Ви почуваєтесь комфортно з таким партнером, який вторгається в сусідню країну, одночасно будуючи вашу атомну електростанцію?», – запитав високопоставлений український дипломат, який був присутній на зустрічі у п'ятницю з дипломатами ЄС у Брюсселі.

Серед інших заходів, які зараз розглядаються для включення до 10-го пакету санкцій, — включення до списків санкцій більшої кількості російських пропагандистських ЗМІ та виключення ще низки російських банків із системи SWIFT, – розповіли Reuters високопоставлені дипломати Литви та Польщі.

Вони також повідомили, що спробують за допомогою нових санкцій завадити торгівлі алмазами між Бельгією та Росією, розширивши заборони на торгівлю товарами, які можуть бути використані у військових цілях.

Читайте також: Російська "Алроса" намагається "хакнути" санкції: кому компанія продає алмази - Bloomberg

Один із дипломатів визнав, що «все важче домогтися необхідної одностайності в ЄС для нових санкцій», але пообіцяв просувати «новий амбітний пакет».

Крім того, у Брюсселі обговорюють можливість нових санкцій проти Білорусі, яка «минає торгові санкції ЄС проти Росії за допомогою лазівок».

На початку січня голова виконавчої влади ЄС, голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн також заявила про можливе запровадження санкцій проти Білорусі за допомогу Росії у війні.

Росія використовувала Білорусь як плацдарм для вторгнення в Україну і з жовтня розмістила війська в Білорусі для спільних військових навчань.

Читайте також: В МЗС прокоментували заяву Йозвяка про роль України в ненакладенні  санкцій ЄС на Білорусь

З початку російського вторгнення в Україну ЄС запровадив проти Росії 9 пакетів санкцій, які поширюються на військовий сектор Росії, енергетику, банківську справу, торгівлю, транспорт та засоби масової інформації. Під європейські санкції потрапили 1300 фізичних осіб та 120 організацій.