UA / RU
Підтримати ZN.ua

Politico: Грант Шеппс – новий міністр оборони Великої Британії. Що це означає для України?

Позиція – проукраїнська, але є сумніви щодо надійності.

Після залишення Беном Воллесом посади міністра оборони Великої Британії перший дует влади, який боровся за Україну, закінчив своє існування. У той час як Борис Джонсон завоював неохочу повагу в усьому світі за його швидку відповідь на російське вторгнення та милі стосунки з президентом України Володимиром Зеленським, Воллеса також хвалили за гарну роботу. Тепер Грант Шеппс, який змінив Воллеса в Міністерстві оборони, повинен довести, що він не менш крутий, пише Politico.

Шеппс - фігура, що добре зарекомендувала себе на вершині британської політики, проте це несподіваний вибір на посаду міністра оборони. За винятком однієї молодшої посади в департаменті міжнародного розвитку, він обіймав лише внутрішні портфелі протягом довгої кар'єри, яка розпочалася ще у 2010 році під керівництвом Девіда Кемерона.

Колишній міністр бізнесу та енергетики є також одним із трьох міністрів, які не мали досвіду роботи у військовій сфері, які за останні 13 років обіймали вищу посаду в оборонному відомстві Великої Британії.

Читайте також: PepsiCo та Mars потрапили до переліку міжнародних спонсорів війни 

Водночас тісний зв'язок Шеппса з Ріші Сунаком та його великі зв'язки з Україною свідчать про обережну наступність.

"Шеппс виявляє активний інтерес до українського конфлікту, а його попередні посади у сфері енергетики та бізнесу характеризуються як дуже далекоглядні. Наших союзників це заспокоїть", - каже Софія Гастон, керівник відділу зовнішньої політики аналітичного центру Policy Exchange.

Коли Шеппс візьме на себе керівництво Міністерством оборони, йому доведеться виявити спритність та кмітливість, щоб вийти з довгої тіні свого попередника.

Воллес прославився на батьківщині та на міжнародній арені як переконаний прихильник українського питання разом із Джонсоном.

Читайте також: На війні в Україні загинув 22-річний доброволець з Британії

Віддаючи данину поваги своєму колезі, який іде, міністр оборони України Олексій Резніков сказав: "[Енергія і відданість Воллеса] дозволили реалізувати найсміливіші плани і мобілізувати вкрай необхідні ресурси в потрібні моменти".

Репутація захисника інтересів України допомогла Воллесу посісти перше місце у рейтингу міністрів серед членів партії Торі: за результатами останнього опитування ConservativeHome, його рейтинг задоволеності становив 77%. На відміну від нього, Шеппс набрав лише 3%.

Член парламенту від Торі Марк Франсуа, колишній міністр оборони, який обіймає праву позицію в партії, висловив сумніви деяких членів парламенту, заявивши в інтерв'ю GB News, що роботу Воллеса буде неймовірно складно успадковувати. Однак, на думку інших, Шеппсу допоможе його команда міністрів, троє з яких є військовими ветеранами.

Читайте також: Удари безпілотників по РФ свідчать про неефективність її протиповітряної оборони – британська розвідка

Ед Арнольд, науковий співробітник відділу європейської безпеки аналітичного центру з питань оборони RUSI, стверджує, що цивільна освіта Шеппса буде не такою серйозною проблемою, як його схильність до перестрибування з посади на посаду в уряді.

"Людей дивує той факт, що це його п'яте призначення на посаду держсекретаря менш як за рік. Його здатність керувати великим департаментом викликає сумніви", - сказав Арнольд.

Незважаючи на те, що Шеппс є відносним новачком на світовій політичній арені, його союзники стверджують, що він має всі необхідні якості для того, щоб зайняти місце Воллеса.

Колишній помічник уряду Великої Британії, який працював із Шеппсом, сказав, що він "щиро переживає за Україну", зазначивши, що протягом останнього року він приймав у своєму будинку сім'ю біженців, а його єврейські предки приїхали до Великої Британії зі Східної Європи, "тому він добре відчуває цей регіон”.

Читайте також: Захід не хоче поразки РФ на кшталт поразки Німеччини у Першій світовій – Клімкін

Будучи міністром транспорту при Джонсоні, Шеппс брав участь у обговоренні питання підтримки української інфраструктури з раннього етапу російського вторгнення.

Цей акцент посилився на його останній посаді міністра енергетики, в рамках якої минулого тижня він здійснив свій перший офіційний візит до Києва та оголосив про плани проведення у Лондоні саміту з енергетичної безпеки, присвяченого другій річниці війни.

Джейсон Маккартні, секретар загальнопартійної групи Палати громад по Україні, яку раніше очолював Шеппс, привітав "проникливе призначення" та високо оцінив "знання та відданість Шеппса українському народу".

На думку Гастон із Policy Exchange, розбіжності нового міністра оборони з його попередником можуть навіть виявитися перевагою при просуванні інших розділів оборонної програми. На її думку, пильна увага Воллеса до українського конфлікту "іноді створювала враження, що він менш зацікавлений" в інших великих проєктах, таких як військовий пакт AUKUS з Австралією та США, "і в Канберрі та Вашингтоні стежитимуть за тим, чи зможе Шеппс підтримати амбіції уряду в цьому напрямі".

Читайте також: «Чебурашка – краще»: Мінкульт РФ заявив, що фільми «Барбі» та «Оппенгеймер»  не відповідають російським цінностям

Однак швидке піднесення Шеппса вписується в широко поширені очікування того, що Сунак зрештою призначить лояльну людину, яка не створюватиме проблем, вимагаючи додаткових грошей на збройні сили, як це неодноразово робив Воллес. І деякі члени парламенту від Торі вже сумніваються у здатності Шеппса протистояти Казначейству.

Голова комітету з оборони Палати громад Тобіас Еллвуд наголосив, що "нам необхідно відійти від нинішнього бюджету мирного часу в 2% [від ВВП на оборону] - саме це дозволить нам забезпечити безпеку в Європі".

На думку Арнольда з RUSI, депутатам від партії Торі не варто чекати від Шеппса багато в цьому напрямі, оскільки основні бюджетні рішення на цей рік вже ухвалено, а довгоочікуване оновлення оборонної та зовнішньополітичної стратегії Великої Британії вже підготовлено.

І хоча Сунак прагне до наступності, Шеппсу, який сам по собі є гіком у галузі технологій та одним із найсильніших комунікаторів уряду в телеефірі та соціальних мережах, доведеться дещо змінити.

"Йому доведеться відмовитися від звички користуватися TikTok. Мені б не хотілося бути тим, хто скаже йому про це", - сказав із успішкою один зі співробітників МЗС.