План ЄС витратити до 20 мільярдів євро (21,4 мільярда доларів) на військову допомогу Україні зустрічає опір з боку деяких країн Союзу і може не вижити в нинішньому вигляді. Про це повідомляє Reuters, посилаючись на слова дипломатів.
Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель запропонував у липні, щоб Союз створив фонд з бюджетом до 5 мільярдів євро на рік протягом чотирьох років у межах ширших зобов'язань Заходу у сфері безпеки, щоб підтримати Україну у боротьбі з російським вторгненням.
Але в той час, як міністри оборони ЄС готуються до обговорення плану в Брюсселі у вівторок, 14 листопада, дипломати кажуть, що багато країн, в тому числі “важковаговик” ЄС Німеччина, висловили застереження щодо виділення таких великих сум наперед.
ЄС та його члени були одними з найбільших донорів військової допомоги Україні з початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року, надавши озброєння та обладнання на суму близько 25 мільярдів євро, згідно з даними дипломатичної служби Союзу.
Пропозиція Борреля була спробою поставити підтримку на більш довгострокову основу, створивши грошовий банк для допомоги Україні у межах більшого Європейського фонду миру, який використовується для відшкодування витрат членів ЄС на військову допомогу іншим країнам.
"Я не збираюся поки що оголошувати цю ідею мертвою. Але, звичайно, завжди можна досягти поліпшень. У Німеччини було багато запитань… І це справедливо. Ми говоримо про великі гроші", - заявив у п'ятницю, 10 листопада, високопоставлений дипломат ЄС на умовах анонімності.
Уряди країн ЄС наголошують, що довгострокова військова допомога Союзу має бути скоординована з пакетами безпеки, про які окремі країни-члени ведуть переговори з Києвом. На саміті ЄС минулого місяця канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що наразі слід зосередитися на таких двосторонніх пакетах.
Деякі країни Союзу також стверджують, що їм буде важко взяти на себе великі довгострокові зобов'язання, оскільки внутрішні бюджети обмежені.
"Для деяких країн-членів існує реальність державних фінансів", - сказав другий дипломат ЄС.
За словами третього дипломата, ймовірність того, що початкова пропозиція Борреля буде прийнята, зменшується, але багато країн все ще хочуть мати зобов'язання на рівні ЄС.
Три дипломати припустили, що Союз, можливо, вирішить виконувати свої зобов'язання щороку, замість того, щоб підписатися під більшою сумою, розтягнутою на чотири роки.
Дебати щодо військової допомоги відбуваються в той час, коли країни ЄС також обговорюють пропозицію надати Україні 50 мільярдів євро економічної допомоги.
Союз також зіштовхнувся з проблемами щодо інших аспектів військової допомоги Україні. Багато чиновників і дипломатів кажуть, що ЄС може не встигнути досягти мети надання Києву мільйона артилерійських снарядів до березня наступного року. А Угорщина вже кілька місяців затримує виплату 500 мільйонів євро з Фонду миру членам ЄС на допомогу Україні.