Вранці 13 жовтня в етері низки українських телеканалів і в YouTube з'явилося відеозвернення президента Володимира Зеленського до українців, в якому він анонсував проведення 25 жовтня «загальнонаціонального опитування», яке є фактично першим кроком до всеукраїнського референдуму.
Чинного закону про референдум в Україні зараз немає. Прийнятий за часів Януковича Конституційний суд визнав таким, що не відповідає Основному закону. А президентський законопроєкт «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» досі на розгляді в парламенті.
Однак голову держави це не зупинило. На думку гаранта, «право на власну думку для українського народу - священне, йому не потрібно благословення від політиків».
Згодом в Офісі президент пояснили: пропозицію буде реалізовано у формі опитування, намети волонтерів будуть встановлені не на території виборчих дільниць, а біля них. До того ж, участь в «опитуванні» буде добровільною.
І головне: на відміну від законного референдуму, в опитування без твердого законодавчого підґрунтя «не буде прямих юридичних наслідків».
Джерела ZN.UA на Банковій розповіли, що для проведення опитування планується надрукувати п'ять мільйонів бюлетенів. Питання щодо статусу Криму та Донбасу не ставитимуться, а теми будуть орієнтовані на молодь як на електоральне ядро «Слуги народу».
Проте самі запитання «всенародного опитування» поки що невідомі: і президент, і його Офіс обмежуються лише популістськими заявами про їхню «унікальність».
Також невідомо, хто проводитиме опитування і оброблятиме результати. Відкритим залишається і питання спонсора заходу, вартість якого, з огляду на територію країни і кількість виборчих дільниць, значна.
У Комітеті виборців України відзначили, що процедура проведення всенародного опитування в день голосування не передбачена Виборчим кодексом і грубо суперечить йому.
На початку вересня 2020 року голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко з товаришами вніс до парламенту законопроект, що пропонує наділити Центральну виборчу комісію новими повноваженнями - проводити опитування громадської думки на виборах. Чим небезпечна ця пропозиція, читайте в статті Тетяни Силіної «Питання до опитування» для читачів ZN.UA.