UA / RU
Підтримати ZN.ua

П'ять питань Зеленського 25 жовтня: повний список

У нього не потрапили гострі та суперечливі питання, що можуть позбавити «Слугу народу» частини електорату, але залишилися орієнтовані на молодь.

В Офісі президента України назвали перелік запитань, на які українцям запропонують відповісти під час «всенародного опитування» 25 жовтня. Співрозмовник «Української правди» на Банковій підтвердив, що 25 жовтня громадянам України, які прийдуть на вибори, ставитимуть саме ці питання.

Перші два вчора і сьогодні оприлюднив президент Володимир Зеленський, який записав для цього короткі відеоролики. Повний список виглядає так:

  1. Чи підтримуєте ви ідею довічного ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах?
  2. Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на території Донецької і Луганської областей?
  3. Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300?
  4. Чи підтримуєте ви легалізацію каннабіса в медичних цілях - для зменшення болю у важких хворих?
  5. Чи підтримуєте ви право України на використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, для відновлення її державного суверенітету і територіальної цілісності?

Як і писало ZN.UA, до списку не включили гострі і суперечливі питання, що можуть позбавити «Слугу народу» частини електорату. Але залишили орієнтовані на молодь, як на основне електоральне ядро (про легалізацію канабісу).

Бюлетень (таких планується надрукувати 5 мільйонів екземплярів) може виглядати так:

Читайте також: Зеленський запропонував українцям 25 жовтня відповісти на питання, чи потрібно довічне ув'язнення за корупцію

13 жовтня в етері низки українських телеканалів і в YouTube з’явилося відеозвернення президента Зеленського до українців, в якому він анонсував проведення 25 жовтня «загальнонаціонального опитування», яке е фактично стане першим кроком до проведення всеукраїнського референдуму.

Чинного закону про референдум в Україні зараз немає. Прийнятий за часів Януковича Конституційний суд визнав таким, що не відповідає Основному закону. А президентський законопроєкт «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» досі на розгляді у парламенті.

Згодом в Офісі президент пояснили: пропозицію буде реалізовано у формі опитування, намети волонтерів будуть встановлені не на території виборчих дільниць, а біля них. До того ж, участь в «опитуванні» буде добровільною. І на відміну від законного референдуму, у цього опитування «не буде прямих юридичних наслідків».

Джерела ZN.UA на Банковій розповіли, що для проведення опитування планується надрукувати п'ять мільйонів бюлетенів. Питання щодо статусу Криму та Донбасу, імовірно, не ставитимуться, а теми будуть орієнтовані на молодь як на електоральне ядро «Слуги народу». А перший заступник голови ВР Руслан Стефанчук припустив, що деякі з них згодом можуть стати питаннями всеукраїнського референдуму.

У Комітеті виборців України зазначили, що процедура проведення всенародного опитування в день голосування не передбачена Виборчим кодексом і грубо суперечить йому. У Центрвиборкомі наголосили на тому, що займаються виключно організацією місцевих виборів і у підготовці «загальнонаціонального опитування» участі не беруть.

На початку вересня 2020 року голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко з товаришами вніс до парламенту законопроект, що пропонує наділити Центральну виборчу комісію новими повноваженнями - проводити опитування громадської думки на виборах. Чим небезпечна ця пропозиція, читайте в статті Тетяни Силіної «Питання до опитування» для читачів ZN.UA.