UA / RU
Підтримати ZN.ua

Підсумки 2019 року: найпопулярніші переклади іноземної преси від DT.UA

Редакція DT.UA підготувала добірку найбільш значущих і популярних з них.

У світі щорічно відбуваються сотні тисяч подій, новини про які пишуть десятки тисяч засобів масової інформації. Рік, що минає, без сумнівів став насиченим на події, які викликали резонанс в Україні та світі. Від Томосу Української Православної Церкви та виборів в Україні, через попіл Нотр-Дам-де-Парі, звіт Мюллера і сльози радості за визволених українських в'язнів Кремля. Між натовпом протестувальників в Гонконзі, Ірані, Чилі і #fridaysforfuture. До двигуна польської економіки з руками українських емігрантів та імпічменту американського президента, який вперше наблизився до підписання мирного договору в торговельній війні першої та другої економік світу. Так закінчується друга декада 21 століття.

Редакція DT.UA озирнулася на всі ці події. Протягом всього року ми відстежували та перекладали найбільш цікаві статті та думки про події, опубліковані на шпальтах світових видань, й підготували список найпопулярніших перекладів 2019 року.

Financial Times: Популізм Зеленського може дорого обійтися Україні

Цей текст став не лише найбільш читаним нашим перекладом, але і найпопулярнішою публікацією на сайті газалом. Після оголошення результатів першого туру виборів президента України, авторитетне ділове видання розбиралося в "феномені Зеленського". Видання писало, що Зеленський під час кампанії скористався тією ж популістської хвилею, яка розчарувала виборців у різних куточках світу, в тому числі, прихильників Brexit та президента Трампа.

кадр из к/ф

The Economist: Трагікомедія українських виборів: комік може стати президентом і це не смішно

У середині березня журнал писав, що в Зеленського немає політичного досвіду, проте він грав президента в серіалі, і в другому турі українці будуть вибирати менше з двох зол. Ставки були високі. Тоді опитування показували, що українці не довіряють власному парламенту більше, ніж російським ЗМІ, які транслюють пропаганду для розпалювання конфлікту. Ніде стійкий вплив олігархів не проявляється так явно, як у передвиборчій кампанії. Успішна президентська гонка вимагає показу реклами по телебаченню, а основні канали, як і раніше, належать олігархам.

Що Зеленський зробить з владою, в разі перемоги, в березні 2019 року для автора залишалося загадкою. Кандидат тоді представив лише розпливчасті обіцянки зберегти курс на євроінтеграцію, поліпшити інвестиційний клімат і покласти край війні в Донбасі. Коли його попросили назвати світових лідерів, якими він захоплюється, Зеленський зазначив бразильського правопопулиста Жаїра Болсонару і французького ліберального технократа Еммануеля Макрона. Західних дипломатів лякала його непідготовленість. Вони були стурбовані тим, що Путін зжере Зеленського, як одну з шоколадок Roshen.

The Wall Street Journal: Обрання Зеленського може бути ризикованішим за президентство Трампа в США

На початку квітня американська газета назвала доброю новиною про перший тур виборів президента України те, що виборці знову підтвердили своє прагнення продовжувати курс на Захід. Журналісти критикували кандидата Зеленського в тому, що поки він лише сипле побитими фразами в своїх соціальних мережах, не представивши докладного плану дій. Він підносив свій брак досвіду і відсутність програми як гідність: "ні обіцянок, ні пробачень". У США, наприклад, президентом стала знаменитість без політичного досвіду. Але Дональд Трамп, незважаючи на всі свої недоліки, дотримувався певної політики і обговорював її принципи зі своїм опонентом. Якщо Зеленський не зможе зробити те ж саме, йому не варто дивуватися, якщо виборці вирішать, що він не гідний такого ризику.

The Atlantic: Настав час для імпічменту Трампа

На початку січня, ще до публікації звіту Роберта Мюллера щодо "Рашагейту" і телефонної розмови Трампа з Зеленським, журнал випустив свою березневу обкладинку під заголовком "Імпічмент Дональда Трампа". Це був заклик до Конгресу і кавер тексту, в якому йдеться про те, що дії президента США Дональда Трампа є нападом на самі основи конституційної демократії Америки і що настав час притягнути його до відповідальності. Головний редактор журналу писав про імпічмент Трампа, запуск якого міг би приборкати американського президента і перенести дебати щодо його придатності з "вулиці" до Конгресу.

The Atlantic

Atlantic Council: Обмін вартий своєї ціни

У суботу, 7 вересня, два літаки одночасно вилетіли з Києва і Москви назустріч один одному. Додому повернулися 35 українців – політичних ув'язнених, які отримали в Росії тюремні вироки від 6 до 22,5 років, і військовополонених. 35 осіб, затриманих в Україні за підозрою у вчиненні злочинів, перебували на іншому літаку, що вилетів до РФ. Обмін міг зірватися. Росія хотіла включити в список потенційного підозрюваного і ключового свідка у справі рейсу MH-17, який збили в небі над Донбасом в 2014. Ціною обміну став Володимир Цемах, якого захопили українські правоохоронці під час спецоперації на непідконтрольної Києву території Донбасу в кінці червня. Цемах все-таки був включений в список на обмін.

president.gov.ua

Politico: Путін змінює свій підхід до України

У середині жовтня журнал писав, що чим ближче до дати зустрічі лідерів країн нормандського формату, тим краще російське телебачення намагається дотримуватися "цензури" на екранах, адже репортажі в орвелівському стилі були їх характерною рисою. Тепер же всі сили уряду РФ спрямовані на те, щоб поліпшити український імідж. При тому, що після подій 2014 року в Україні, російські державні телеканали стали зображати цю країну джерелом фашизму на чолі з "хунтою".

Хоча і Київ, і Москва, очевидно, налаштовані на деескалацію, шлях до врегулювання конфлікту в Донбасі навряд чи буде легким. Аналітик вважає, що формула Штайнмаєра зовсім не є "радикальним проривом" і що Кремль обов'язково спробує зберегти контроль над регіоном допомогою своїм ставленикам і маніпуляціяєю під час виборів.

Адміністрація президента України

The Wall Street Journal: Українці втрачають довіру до Зеленського, адже він йде на поводу у Путіна

Багато українців не впевнені в тому, що Зеленський вибрав правильний курс. Поки всі зайняті війною на Сході, питання про анексію Криму йде на другий план. Як зазначає газета, критики побоюються, що голосування в непідконтрольних Києву районах може підготувати грунт для приходу проросійських сил до влади на сході країни, в результаті чого Кремлю буде легше керувати внутрішньою і зовнішньою політикою Києва.

The Times: Останній диктатор в Європі може виявитися союзником Заходу в протистоянні з Путіним

Якщо ви хочете залишатися в президентському кріслі все життя, вам доведеться планувати свої кроки на багато років вперед. Президентський термін Путіна закінчується в 2024 році, і вже зараз йому треба приймати рішення про подальші плани. У російській конституції чітко сказано, що ніхто не може обиратися президентом більше ніж на два терміни поспіль. Найбільш привабливою версією розвитку подій для Путіна була б анексія сусідньої Білорусі.

Але Лукашенко може уникнути липких обіймів Путіна. Так, Росія збільшить тиск на Лукашенка з тим, щоб швидше створити союзну державу. Вона зацікавлена не тільки в продовженні правління Путіна, але і в просуванні своїх сил до кордонів ЄС та країн НАТО. Очевидно, що не варто переконувати Лукашенка приєднуватися ані до ЄС, ані до НАТО. Але якщо Москва буде продовжувати заганяти його в кут, він може звернутися за допомогою до МВФ. МВФ наполягатиме на серйозних економічних реформах. Захід здатний дати зрозуміти Путіну, що він не може ставитися до колишніх радянських республік як до своєї вотчини.

Gazeta Wyborcza: Путін відчуває запах Майдану і боїться

В середині літа польська газета писала, що російська влада вирішила зняти "офіційний костюм демократії" і переодяглася у власний одяг - в повний бойовий комплект. Акції протесту в Москві, де правоохоронці жорстоко побили і затримали більше тисячі протестувальників, свідчать про ще більше загрозливої ситуації, де влада Путіна і його "тефлоновий рейтинг" пояснюються матеріальним задобрюванням своїх підлеглих. З 2014 року реальні доходи громадян РФ зменшуються і підтримка влади вже не "тефлонова", тому що купувати електорат немає за що. Кремль боїться того, що 57 опозиційним кандидатам вдалося зібрати три відсотки підписів москвичів в округах, щоб стати кандидатами в депутати Московської думи. Опозиціонери зібрали достатню кількість підписів, тому що росіяни в столиці хочуть змін. В цих дрібницях Путін відчуває запах Майдану і це його лякає.

Соцмережі

The New York Times: Зеленський вимагав особистої зустрічі з Путіним

На думку автора The New York Times, шостий президент України грає за правилами Кремля. Зеленський погодився на схвалену Росією політичну формулу врегулювання і вивів війська з фронту, а адже раніше він говорив, що цього не робитиме.

На думку більшості аналітиків, РФ, яка підтримує бойовиків в Донбасі, хоче змін внутрішньої політичної системи України, які б дали Москві можливість більш активно брати участь у її справах. Деякі росіяни вважають поступки проявом слабкості українського президента, чиї надії на американську підтримку випарувалися після скандалу, який призвів до імпічменту Трампа.

president.gov.ua

The New York Times: Український президент шукає лобі в США для відновлення зв'язку з лідером США

В Офісі Зеленського почали подавати сигнали про те, що готові співпрацювати через нового посла. Ще Зеленський всіляко показує, що ані він сам, ані працівники його Офісу не будуть якимось чином співпрацювати в процесі імпічменту Трампа. Президент України усвідомлює, що країні необхідна фінансова допомога від США, тому готовий співпрацювати з Трампом. Але в листопадовій статті зазначили, що якщо зустріч Зеленського та Трампа все ж відбудеться, то це не буде тріумфом українського президента, а лише "великим уклоном Трампу". У той же час американські політики вважають, що Зеленському краще та ефективніше співпрацювати з послом, якого він незабаром призначить, ніж користуватися дорогими послугами лобістів.

The New York Times: Зеленський був готовий обміняти інформацію про Байдена на військову допомогу

В листопадовій статті газета пише, що до цієї думки Зеленського підштовхували його радники, які вирішили, що 400 млн доларів військової допомоги Україні переважують ризики втрати двопартійної підтримки України в Конгресі і радили президенту "підкоритися вимогам" Трампа. У команді Зеленського вирішили оголосити про початок розслідування проти Байдена 13 вересня, в інтерв'ю з Фарідом Закарією, ведучим телеканалу CNN. Однак плани різко змінилися і про початок слідства проти Байдена вже й мови не йшло. Тому плани радників Зеленського залишилися нереалізованими.

Rzeczpospolita: Українці стали двигуном польської економіки

Польська газета в останній день жовтня писала, що з 2014 року польська економіка зросла на 22 відсотки. Якби не масовий приплив українських іммігрантів на польський ринок праці, зростання, ймовірно, був би явно нижчим. За останні п'ять років іммігранти з України додали трохи менше зростання ВВП, ніж поляки, які виходять на ринок праці. Тим не менш, Польща не дбає, щоб залишити їх в країні.

The Guardian: Нетаньяху обіцяє анексувати значну частину Палестини

У вересні британська газета писала, що Нетаньяху анонсував публікацію давно анонсованого близькосхідного мирного плану Трампа. Сам Нетаньяху оголосив, що якщо він буде переобраний, анексує великі ділянки окупованих територій Палестини - рішення, яке протягом десятиліть вважалося сценарієм ендшпіля для прагнення палестинців до власної державності. Прем'єр-міністр Ізраїлю заявив, що планує здійснити цей крок, який "назавжди захопить до третини території Західного берега" і додав, що постарається зробити цей крок "в максимальної координації з Трампом". Схоже, що ізраїльська територія повністю оточила Західний берег, відрізавши східний кордон з Йорданією. Палестинське місто Єрихон і менші палестинські села на карті зобразили анклавами, які не будуть анексовані. Міністр закордонних справ Йорданії Айман Сафаді попередив, що план "підштовхне весь регіон до насильства".

В ізраїльській політиці, однак, анексія є популярною позицією. Ізраїль давно заявляє, що хотів би зберегти долину річки Йордан площею 2400 квадратних кілометрів, щоб зберегти контроль над міжнародною кордоном.

Олександр Хребет, DT.UA

Наступний 2020 рік буде високосним. Буде обрано 46 президента США. У листопаді стане відомо, чи зможе Дональд Трамп зберегти під собою головне крісло в Овальному кабінеті. 31 січня Велика Британія вийде з Європейського Союзу. Вибори президента відбудуться і в Китаї. У Піднебесної немає обмежень на кількість президентських термінів. Вже в січні стане відомо, чи залишиться на посаді Сі Цзіньпін. Відбудеться 16-й Чемпіонат Європи з футболу, а в Токіо 32-і літні Олімпійські ігри.

Ліберія стане першою країною в світі, яка повністю припинить вирубку лісів в обмін на допомогу в цілях розвитку. А у вересні в Новій Каледонії буде референдум про незалежність від Франції.

Анонсовані події наступного року не лише пов'язані із нашою планетою. Людство завжди дивився в небо. З різних причин.

В 2020 році відбудеться запуск місії НАСА "Марс 2020" з вивчення придатності Червоної планети для підготовки до майбутніх подорожей людини. Починаючи з 2020 року в будь-який момент потужність на космічних датчиках Voyager 1 і Voyager 2 закінчиться. Хоча будь-який датчик зможе функціонувати і після.

В 2020 році очікується спільна елонгація Меркурія і Венери, нижнє з'єднання Венери, сонячне затемнення, а 14 грудня - повне сонячне затемнення, що найкраще буде видно в південно-східній частині Тихого океану, Чилі, Аргентині, на півдні Атлантичного океану, а також на південно-заході Африки.

Редакція DT.UA бажає вам яскравих подій в 2020 році. Залишайтеся з нами. У нас на наступний рік великі плани.