UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пентагон намагається стримати наслідки витоку розвідданих — FT

Міністерство юстиції США порушило кримінальне провадження за фактом оприлюднення секретних документів про війну в Україні.

Пентагон все ще намагається стримати наслідки витоку секретних документів розвідки про війну в Україні, а також іншої конфіденційної інформації з Азії та Близького Сходу, пише Financial Times.

Міністерство юстиції порушило кримінальне розслідування щодо витоку десятків документів, і офіційні особи США працюють над визначенням джерела витоку та того, які наслідки це може мати на полі бою та яким чином може відбитись на зусиллях США зі збору розвідданих.

«Міністерство оборони продовжує розглядати та оцінювати достовірність сфотографованих документів, які циркулюють у соціальних мережах і які, ймовірно, містять конфіденційні та суворо секретні матеріали», — заявила прес-секретар Пентагону Сабріна Сінгх.

За її словами, було розпочато міжвідомчу роботу, зосереджену на оцінці впливу копій цих документів на національну безпеку США та їх союзників і партнерів.

Витік — який виявився найбільш суттєвим з часів оприлюднення Едвардом Сноуденом цілої низки секретних документів про діяльність розвідки США десять років тому — включає, очевидно, дуже секретні документи. Офіційні особи заявили, що вони здебільшого автентичні та охоплюють низку тем, пов’язаних головним чином із вторгненням Росії в Україну.

Вони включають слайди брифінгу, деякі з них спеціально підготовлені Об’єднаним штабом Пентагону, а інші, схоже, взяті з розвідувальних довідок, які включені до щоденних звітів для інших посадовців національної безпеки. Крім війни в Україні, згадуються  також Китай, Іран, Південна Корея та Ізраїль. Документи вказують на важливі виклики як для України, так і для Росії та мають на меті показати, що обидві країни стикаються з невдачами у навчанні та оснащенні військ. Однак вони, схоже, вказують на те, що протиповітряна оборона України є особливо вразливою, оскільки в країні скорочуються запаси ракет для неї.

«Це погана новина для всіх: для українців і для американців, тому що всі бачать їх дії, і це погана новина для союзників загалом, адже ми бачимо, що в українців закінчуються боєприпаси, а це не найкраще повідомлення, яке хотілося б отримати», — сказав європейський чиновник.

Читайте також: Витік секретних документів Пентагону ставить під сумнів авторитет США — NYT

50 сторінок документів, розглянутих Financial Times, також свідчать про те, що американська розвідка проникла в російські військові відомства на найвищому рівні і може отримувати інформацію стосовно щоденних рішень по Україні.

Документи, які вперше з’явилися на платформі обміну повідомленнями під назвою Discord у січні, а нещодавно поширилися в інших соціальних мережах, включаючи Twitter і Telegram, посіяли хаос і параною в апараті національної безпеки Вашингтона напередодні критичного моменту війни в Україні — очікується, що війська Києва найближчим часом перейдуть у контрнаступ на Москву. Останні документи датуються початком березня. Офіційні особи заявили, що їхні спроби відстежити походження витоку були складними, оскільки документи, які з’явилися в Інтернеті, були роздруковані та сфотографовані. У Пентагоні поширюється кілька теорій про те, хто міг оприлюднити документи та що могло спонукати їх до цього.

Деякі експерти стверджують, що витік міг бути справою американського громадянина.

«Документи містять деяку корисну оперативну інформацію, і їх витік також може мати певну [піарну] цінність для Росії. Але чи справді це справа рук Росії? Документи показують, наскільки добре працює розвідка США і наскільки вона проникла в російські служби — на відміну від ФСБ, ГРУ та СВР, які показали себе не найкращим чином. Тож тут радше йдется про інсайдерську роботу. Внутрішній ворог завжди є більшою загрозою», — вважає Ден Ломас, викладач досліджень розвідки та безпеки в Брунельському університеті в Лондоні.

Читайте також: WSJ: США намагаються оцінити шкоду від витоку документів про війну в Україні

Західні офіційні особи та аналітики заявили, що враховуючи масштаби американського розвідувального апарату, для визначення джерела витоку знадобиться час. Деякі викриття викликали невдоволення серед союзників, як-от один звіт із перехоплених комунікацій, який свідчить про те, що лідери ізраїльського Моссаду заохочували протести проти запропонованих прем’єр-міністром Беньяміном Нетаньяху капітальних реформ у судовій системі.

Ізраїльський уряд у заяві від імені Моссада назвав це твердження «брехливим і безпідставним».  

«Моссад і його високопосадовці не заохочували і не заохочують співробітників агентства приєднуватися до демонстрацій проти уряду, політичних демонстрацій або будь-якої політичної діяльності», — йдеться в заяві.

У витоку матеріалів також містилися подробиці внутрішніх обговорень офіційних осіб Південної Кореї щодо того, чи надсилати до США боєприпаси, які можуть бути передані Україні. Сеул протистояв тиску західних офіційних осіб щодо надання військової допомоги Україні, посилаючись на закон, який забороняє країні постачати зброю країнам, які перебувають у конфлікті.

Схоже, що звіти ґрунтувалися на даних радіотехнічної розвідки і свідчать про те, що США шпигували за своїм союзником, однак корейські чиновники спробували применшити значення цього епізоду. Речник президента Південної Кореї Юн Сук Йоля, який має здійснити державний візит до Вашингтона пізніше цього місяця, сказав лише, що Сеул вимагатиме «відповідних заходів» від США.

Читайте також: Київ змінив військові плани після витоку секретних документів Пентагону – CNN

Британські офіційні особи також відкинули опис у документах жовтневого епізоду за участю британського літака-розвідника, який нібито ледь не збив російський винищувач.

«Ці звіти містять неточності та не відображають того, що сталося в міжнародному повітряному просторі над Чорним морем», — заявило джерело в британському оборонному відомстві.