UA / RU
Підтримати ZN.ua

Павленко спрогнозував зміст Томосу про автокефалію української церкви

Незалежність помісних церков, які отримали Томоси в 20-му столітті, ніхто в православному світі не ставить під сумнів, наголосив радник президента.

Вселенський патріарх Варфоломій дарує українській церкві після об'єднавчого Собору в Києві Томос, і його зміст буде подібним до аналогічних документів, які помісні церкви отримали у 20-му столітті, заявив радник президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко.

"Останні за часом Томоси, що надаються православним церквам, визнані всією повнотою Православної церкви, і лягли в основу незалежності відповідних церков, яку ніхто не ставить під сумнів", - написав Павленко на своїй сторінці у Facebook ввечері у вівторок, 4 грудня.

В якості прикладу він навів Томоси, даровані Константинополем православним церквам Албанії, Польщі і Румунії в 1920-х – 1930-х роках, а також Томос Православної церкви Чеських земель і Словаччини 1998 року.

"Тексти, як бачимо, досить стандартні. Кожен знаменує виникнення незалежної церкви. Наш теж буде на це схожий", - підсумував радник президента.

29 листопада завершився триденний Синод Вселенського патріархату, одним з рішень якого стало затвердження проекту Статуту Православної церкви України. На Фанарі не стали називати дату об'єднавчого Собору, проект Томосу оприлюднено також не було.

Президент Петро Порошенко запевнив, що текст Томоса вже затверджено, а дату Собору патріарх Варфоломій оголосить найближчим часом.

Як повідомлялося, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Українській помісній церкві. На Фанарі заявили про те, що процес надання Томосу триватиме. Синод Вселенського патріархату визнав канонічними ієрархів і таїнства УПЦ КП і УАПЦ, визнав недійсною накладену Москвою на патріарха Філарета анафему і скасував надане у 1686 році московському патріарху право висвячувати київського митрополита.

Патріарх Київський і всієї України-Русі Філарет повідомив про те, що українські православні ієрархи проведуть Собор, на якому буде прийнято рішення про створення єдиної помісної православної церкви. У Соборі візьмуть участь представники УПЦ Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, а також частина єпископів УПЦ Московського патріархату. Саме патріархові об'єднаної церкви Вселенський патріарх Варфоломій вручить Томос.

13 листопада УПЦ МП ухвалила постанову про відмову підтримати автокефалію та припинення євхаристичного спілкування з Константинополем.

Про демарш представників УПЦ МП читайте в матеріалі Катерини Щоткіної "Прозасідалися" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".