Спікер парламенту Андрій Парубій назвав спекулятивною критику мовних норм закону "Про освіту", прийнятого Верховною Радою 5 вересня.
Парубій нагадав, що минулого пленарного тижня Рада прийняла першу із запланованих реформ – закон "Про освіту".
"Я думаю, що це був дуже хороший приклад того, коли Верховна Рада продемонструвала, що може приймати узгоджені компромісні рішення", - сказав він на засіданні погоджувальної ради.
Парубій зазначив, що дискусії, які виникли навколо закону "носять більше спекулятивний характер, тому що нашому законі передбачений захист державної мови і ні якій мірі не принижаются мови національних меншин".
5 вересня Верховна Рада схвалила в другому читанні закон "Про освіту". Згідно ст. 7 закону, починаючи з 1 вересня 2018 року дошкільну та початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну мова.
З 5-го класу діти будуть починати вчитися державною мовою, а мову національної меншини вивчати як окрему дисципліну. Якщо мова нацменшини відноситься до мов Європейського Союзу, то на ній можливе викладання однієї або декількох дисциплін. Для дітей, які зараз навчаються на мовах нацменшин, передбачений перехідний період до 1 вересня 2020 року. Ці діти будуть отримувати середню освіту з поступовим збільшенням кількості навчальних предметів, які вивчаються українською мовою, а з 2020 року повинні перейти на навчання державною мовою.
Болгарія, Греція, Румунія і Угорщина закликали Україну не вводити в дію положення про освіту щодо мови навчання.
Детальніше про мовні норми закону "Про освіту" читайте в матеріалі Дар'ї Гайдай "Мовне яблуко розбрату, або Як будуть вчитися національні меншини" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".