Верховна Рада у вівторок, 18 грудня, проголосувала у першому читанні законопроект №8370 "Про внесення змін до деяких законів України щодо військових стандартів", який має забезпечити врегулювання питання застосування в Україні відповідних стандартів, зокрема розроблених на основі стандартів НАТО.
Законопроект пропонує доповнити закон "Про оборону України" поняттями "військової стандартизації", "військового стандарту", "стандарту НАТО", "стандарту в сфері оборони держави-члена НАТО", "органу військової стандартизації" і, відповідно, їхнім тлумаченням.
Крім цього, документ пропонує надати Міністерству оборони України повноваження щодо забезпечення нормативно-правового регулювання у сфері військової стандартизації і визначення органу військової стандартизації.
Основна функція нового органу полягатиме в розробленні, прийнятті, скасуванні, відновленні дії, розповсюдженні та застосуванні військових стандартів, зокрема тих, які прийматимуться на основі стандартів Північноатлантичного альянсу та стандартів у сфері оборони держав-членів НАТО, повідомляє прес-служба Міністерства оборони України.
"НАТО розглядає стандартизацію як один із ключових факторів, який сприяє досягненню, підтриманню та удосконаленню взаємосумісності між військами/силами НАТО та країнами-партнерами, зміцнює оборонні спроможності Альянсу та посилює його боєздатність та ефективність", - йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.
Політика Альянсу зі стандартизації визначає забезпечення ефективної здатності збройних сил союзників діяти разом, зокрема шляхом впровадження узгоджених стандартів і процедур НАТО. А країнам-партнерам наполегливо рекомендується застосовувати Політику НАТО із стандартизації.
Крім цього, згідно з Річною національною програмою під егідою Комісії Україна-НАТО і Стратегією національної безпеки України, що визначають цілі реформування ЗСУ, українською армією має бути досягнута максимальна взаємосумісність зі збройними силами держав-членів НАТО. Зокрема, шляхом запровадження стандартів Північноатлантичного альянсу.
Зазначимо, на весняній сесії Парламентська Асамблея НАТО висловилася за інтеграцію України та Грузії до структур Альянсу.
У березні президент Петро Порошенко доручив розробити законопроект про внесення змін до Конституції, які б закріпили курс держави на вступ до ЄС і НАТО. Підготовка проекту закону завершилася в серпні. Після закінчення підготовки Рада оприлюднила відповідний проект змін до Основного Закону.
22 листопада Конституційний суд надав позитивний висновок законопроекту, і того ж дня Верховна Рада підтримала його в першому читанні. За внесення змін до Основного Закону проголосували 311 депутатів.
До преамбули Конституції планується включити новелу про цивілізаційний вибір України. У трьох статтях будуть закріплені обов'язки Верховної Ради, Кабміну і президента підтримувати і реалізовувати курс інтеграції України в НАТО і ЄС. А з перехідних положень планують прибрати обґрунтування для розміщення Чорноморського флоту РФ у Криму.
Докладніше про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства в ЄС і НАТО читайте у статті Юлії Кириченко "Про Конституцію, НАТО і воєнний стан" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".