UA / RU
Підтримати ZN.ua

Організувати демократичні вибори в ОРДЛО за короткий період неможливо – КВУ

Крім деокупації необхідно вирішити ще низку організаційних питань.

Організувати місцеві вибори в Донбасі, які відповідають стандартам ОБСЄ, за короткий період часу неможливо. Про це заявив гендиректор громадської організації "Комітет виборців України" (КВУ) Олексій Кошель.

"Якщо спиратися на критерії чесних і демократичних виборів, це в першу чергу критерії ОБСЄ, то ми не бачимо можливості за дуже короткий період часу організувати ці вибори, які б відповідали демократичним стандартам", - сказав він у коментарі "Інтерфакс-Україна".

Крім самого звільнення окупованих зараз територій Донецької та Луганської областей, необхідно також вирішити організаційні питання. Серед них - питання держреєстру виборців, який не оновлювався в цьому регіоні останні п'ять років. Повноцінно відновити реєстр за пару місяців неможливо. Кошель зазначив, що протягом усього виборчого процесу також повинні забезпечувати доступ до українських ЗМІ.

"Тому, організувати вибори на весну наступного року, як би цього не хотілося, це мало можливо, оскільки вже зараз повинні бути всі передумови до того, щоб міг стартувати виборчий процес", - підкреслив глава організації.

Він також вважає, що можливість організації виборів в ОРДЛО на осінь наступного року залежатиме від швидкості повернення контролю над цими територіями.

У "Комітеті виборців" виступають проти прийняття окремого закону для регулювання виборчого процесу в ОРДЛО, оскільки, на думку організації, рамки діючого законодавства також дозволяють провести повноцінний виборчий процес.

1 жовтня президент Володимир Зеленський повідомив про те, що Тристороння контактна група погодила "формулу Штайнмаєра" і розведення сил та засобів в районі Золотого й Петрівського. Вранці 2 жовтня в мережі опублікували листи з підписаною в Мінську "формулою". Жителям "сірої зони" Зеленський особисто гарантував безпеку. Він також анонсував розробку нового законопроєкту про "особливий статус" Донбасу з урахуванням "формули Штайнмаєра".

Заяви Зеленського спровокували масові протести в Києві й інших українських містах. 6 жовтня у столиці відбулось багатотисячне віче "Ні капітуляції!". Проти "формули Штайнмаєра" виступила низка обласних і міських рад.

Своєю чергою спікер Верховної Ради Дмитро Разумков запевнив, що при підготовці нового законопроєкту про "особливий статус" ОРДЛО не будуть перейдені "червоні лінії". До них спікер відніс вибори у відповідності з українським законодавством, забезпечення їх безпеки, а також відновлення контролю над державним кордоном.

Детальніше про ймовірність проведення виборів в ОРДЛО читайте в статті Ольги Айвазовської "Негнучкі лінії та вибори на Донбасі" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".