UA / RU
Підтримати ZN.ua

На нараді із Зеленським представили антикорупційну стратегію на 2020-2024 роки

Президент закликав Верховну Раду якнайшвидше ухвалити документ.

Президент Володимир Зеленський провів засідання Нацради з питань антикорупційної політики, під час якого учасники обговорили проект Антикорупційної стратегії на 2020-2024 роки, повідомили в Офісі голови держави. Зеленський закликав народних депутатів якнайшвидше ухвалити стратегію.

«Антикорупційна стратегія має стати фундаментом протидії корупції. Антикорупційна стратегія – це система заходів, впровадження яких може забезпечити координацію роботи правоохоронних, антикорупційних державних органів на загальнодержавному та місцевому рівнях», – зазначив Зеленський.

Він додав, ця стратегія передбачає конкретні заходи для того, аби забезпечити невідворотність покарання за корупційні правопорушення. За словами Зеленського, однією з причин низької ефективності діяльності антикорупційних органів є відсутність протягом двох останніх років основного стратегічного документу у сфері протидії корупції.

Також Зеленський заявив про те, що для боротьби з корупцією замало перезавантаження НАЗК, повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, впровадження механізму цивільної конфіскації майна та роботи Вищого антикорупційного суду. 

«Суспільство очікує системних та скоординованих дій у запобіганні корупції, ефективних результатів діяльності антикорупційних органів України», – зазначив президент.

У свою чергу очільник уряду Денис Шмигаль повідомив, що 21 вересня Кабінет міністрів схвалив та подав на розгляд Верховної Ради України проект закону «Про засади державної антикорупційної політики на 2020-2024 роки», яким має бути затверджена Антикорупційна стратегія на 2020-2024 роки. Законопроект № 4135 вже зареєстрований у парламенті.

«Концептуальними підходами формування антикорупційної політики є поєднання принципів подальшого вдосконалення загальної системи запобігання та протидії корупції й мінімізації корупційних проявів у найбільш пріоритетних з точки зору подолання корупції сферах, у тому числі за рахунок проведення реформ в економічній, соціальній, медичній, освітній, правоохоронній сферах. Практично кожна сфера цією стратегією охоплюється», – заявив Шмигаль.

Він додав, що основними пріоритетами документу є збалансоване поєднання зазначених підходів. Це має дати змогу не лише знизити рівень корупції, а й підвищити довіру громадян до органів влади та суттєво пришвидшити темпи соціально-економічного розвитку, зокрема покращити інвестиційну привабливість і розвиток бізнесу тощо.

При цьому голова НАЗК Олександр Новіков заявив про те, що створення такого документу є необхідним кроком, тому що 91% українців вважають корупцію серйозною або дуже серйозною проблемою.

Стратегія містить п’ять головних принципів: 

Крім того, стратегія визначає вісім головних сфер, де необхідні зміни: 

Новіков додав, що народні депутати до початку жовтня мають схвалити відповідний законопроект, і протягом трьох місяців НАЗК разом з урядом розробить план дій щодо виконання стратегії. За його словами, після реалізації документа збитки від корупції мають зменшитись на 200 мільярдів гривень на рік. 

«Вже за рік-два кожен громадянин України відчує помітні результати від її впровадження, тобто у грудні 2021 року. Загалом її термін – це п’ять років. На 2025 рік передбачена фінальна оцінка Антикорупційної стратегії», – додав Новіков.

У свою чергу генпрокурорка Ірина Венедіктова заявила про те, що стратегія передбачає багато ефективних інструментів для боротьби з корупцією. Вона додала, що Офіс генпрокурора працює над визначенням процедури конкурсу на посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

За результатами засідання Зеленський закликав народних депутатів якнайшвидше розглянути законопроект «Про засади державної антикорупційної політики на 2020-2024 роки».

Читайте також: Вищий антикорупційний суд України зробив кілька реальних, хоча і скромних досягнень — The Economist

Нагадаємо, 31 серпня Венедіктова підписала наказ про звільнення голови САП Назара Холодницького з посади і з органів прокуратури.

Політично заангажований конкурс з відбору голови САП може запустити механізм припинення та перегляду безвізу, вважає член Нацради з питань антикорупційної політики Віталій Шабунін. Вимога припинити політизацію роботи правоохоронної системи міститься у звіт Єврокомісії щодо дотримання Україною безвізового режиму.

Прозорий і політично нейтральний конкурс підтримують і посли країн «Великої сімки» (G7). Вони нагадали про міжнародні зобов'язання України, від виконання яких залежить співпраця з ЄС і МВФ.

Докладніше про те, як групи Коломойського, Авакова і Медведчука поставили президента Зеленського на розтяжку в питанні звільнення директора НАБУ, читайте у статті Олександра Лємєнова «Антикорупційний цугцванг Зеленського». Як ЗеКоманда провалила ревізію керівництва органів досудового розслідування і прокуратури - в матеріалі автора «Правоохоронці голого ЗеКороля» для ZN.UA.