UA / RU
Підтримати ZN.ua

На Банковій невдоволені лідером конкурсу на керівника САП, відбір поставили на паузу – Шабунін

Детектив НАБУ Клименко керував розслідуванням щодо заступника голови ОПУ Олега Татарова.

Конкурс на керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) знову зупинився. Від завершення етапу перевірки доброчесності минув тиждень, а конкурсна комісія так і не зібралася, аби визначити дати і деталі наступних етапів.

Ключова причина паузи – невдоволення результатами в Офісі президента України, пише голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін у колонці для «Української правди».

«Офіс президента явно не влаштовує лідер рейтингу – детектив НАБУ Олександр Клименко, який керував слідством щодо Олега Татарова. Адже до наступних етапів пройшли всього два кандидати: Клименко та прокурор Офісу генпрокуратури Андрій Синюк», - пише Шабунін.

Згідно із затвердженим порядком, надалі перемагає той кандидат, який набере найбільшу кількість балів в загальному рейтингу, інший же стане заступником.

На наступних етапах комісія не голосуватиме за кандидатів, а лише виставляти бали за письмове завдання та співбесіду. Загалом на цих етапах кожен кандидат може отримати 55 балів. У Клименка зараз 212  балів, і він лідирує з великим відривом, у Синюка – 195.

На думку Шабуніна, в Офісу президента є кілька сценаріїв виході з цієї ситуації:

  1. Домовитися із Синюком, отримати від нього гарантії лояльності та протягувати на керівну посаду через маніпуляції з балами (свідоме завищення одному і заниження іншому), а Клименка, зціпивши зуби, допустити на посаду заступника (який не має реальних повноважень);
  2. Зірвати процес відбору очільника САП за допомогою Окружного адміністративного суду Києва.

«Керівництво і низка суддів «вовчого» ОАСК зараз перебувають під слідством НАБУ і САП через статтю про захоплення влади. Тож вони будуть тільки раді зробити послугу чинній владі. Ціною такої послуги стане затягування ліквідації суду», - наголошує голова правління ЦПК.

Відповідний позов від одного з кандидатів на керівника САП в ОАСК уже є, за рішенням суду, справа слухатиметься за зачиненими дверима.

Окружний адмінсуд має низку повноважень, аби виконати владну забаганку. Суд може скасувати затверджений комісією принцип голосувань таким чином, щоб перезапустить конкурс без врахування позиції міжнародників у комісії; або повернути на останній етап конкурсу провладних кандидатів Андрія Костіна (голова правового комітету Верховної Ради, пов’язаний із очільником ОПУ Андрієм Єрмаком) і Антона Войтенка (очільник прокуратури Львівської області).

«В цьому і причина затримки конкурсу зараз. У разі невпевненості в лояльності Синюка, Офіс руками парламентської квоти буде тягнути час до отримання рішення ОАСК», - додає Шабунін.

У будь-якому разі, маніпуляції із конкурсом на голову САП вплинуть на серпневу зустріч президента України Володимира Зеленського із президентом США Джо Байденом. Адже відбір керівництва антикорупційних органів в Україні – під пильною увагою міжнародної спільноти.

«Розуміючи наслідки маніпуляцій для історичної поїздки Зеленського у Вашингтон, в Офісі можуть захотіти посунути фальсифікації на осінь – аби не загострювати. Але це насправді також буде дуже чіткий сигнал того, що в Офісі, попри все, обрали сценарій протягування ручного керівника», - підсумовує він.

Читайте також: Конкурсні відбори прокурорів під загрозою. І не лише прокурорів…

Нагадаємо, 25 січня офіційно розпочався конкурсний відбір на посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. У березні конкурсна комісія затвердила остаточний список 133 претендентів на керівні посади в САП.

Делеговані ВР члени комісії «збили» з конкурсу кандидатів, котрі займаються розслідуванням резонансних справ Андрія Портнова, заступника голови ОПУ Олега Татарова, голови ОАСК Павла Вовка, колишніх і чинних народних депутатів, високопоставлених поліцейських тощо. Своєю чергою міжнародники визнали недоброчесним Андрія Костіна.

Докладніше про те, що ж буде у фіналі відбору керівника САП, читайте в статті Олександра Лємєнова «Глава САП буде новий, але ризиків не поменшало» у ZN.UA.