У Міністерстві закордонних справ України розглядають рішення Російської Федерації про вихід з Договору про відкрите небо (ДВН), як черговий приклад реалізації Росією зовнішньополітичного курсу, який спрямований на знищення європейської архітектури безпеки, руйнування міжнародних режимів контролю над озброєннями і підрив фундаментальних норм і принципів міжнародного права, йдеться в коментарі МЗС.
У відомстві зазначили, що Росія грубо порушувала ДВН протягом 2009 - 2020 років, зокрема шляхом скорочення зони його застосування через окупацію частин території України і Грузії.
"Україна неодноразово закликала РФ припинити порушення договору і відновити зони його застосування в рамках суверенної української території" - йдеться в повідомленні.
У МЗС підкреслили, що Договір про відкрите небо залишається важливою юридично зобов'язуючую міжнародною угодою в сфері контролю над озброєннями, яке забезпечує транспарентність між державами-учасниками шляхом здійснення спостережних польотів над територією один одного.
Нагадаємо, 15 січня Міністерство закордонних справ РФ оголосило про початок процедури виходу Росії з Договору про відкрите небо.
Договір про відкрите небо (ДВН) був підписаний 24 березня 1992 року в Гельсінкі 27 державами-учасниками НБСЄ (з 1995 року - ОБСЄ). ДОН набув чинності 1 січня 2002 року. Його учасниками є 33 держави. Вони можуть робити обльоти територій один одного з метою контролю військової діяльності, моніторингу кризових ситуацій тощо. Договір є безстроковим. Будь-який учасник ДОН має право вийти з нього. Про своє рішення бажаючий вийти повинен оголосити не пізніше ніж за шість місяців до дати свого передбачуваного виходу.
У зв'язку з тривалими грубими порушеннями договору з боку Росії, 22 листопада 2020 США вийшли з ДВН. За словами глави американської дипломатії Майка Помпео, Росія використовувала ДВН для залякування і погроз, а також для наведення озброєння на американську інфраструктуру.
Детальніше про те, що означає для європейської безпеки вихід США з чергового договору про контроль над озброєннями, читайте в статті Віктора Константинова "Закрите небо" для ZN.UA.