UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мобілізація, фронт і допомога від партнерів: основне, що говорив Зеленський на підсумковій пресконференції

ZN.UA зібрало відповіді президента на низку важливих запитань. Деякі запитання глава держави проігнорував.

Президент України Володимир Зеленський увечері вівторка, 19 грудня, провів анонсовану тривалу підсумкову пресконференцію, під час якої відповів на запитання щодо мобілізації, фронту, безпеки, міжнародної підтримки, відносин з країнами-партнерами та іншого, але уникнув відповіді на запитання ZN.UA. Ми зібрали головне з заходу.

Мобілізація

Глава держави розповів, що Генеральний штаб ЗСУ запропонував додатково мобілізувати в армію ще 450-500 тисяч українців. Але Зеленський хоче почути більше аргументів та конкретики в цьому “чутливому” питанні, оскільки воно пов’язане з людьми, справедливістю, обороноздатністю та фінансами. Як зазначається, додаткова мобілізація буде коштувати 500 млрд гривень, тому Кабінету міністрів треба пояснити, де взяти гроші.

Президент вважає, що мобілізаційний закон має стати комплексним планом з відповідями на всі запитання суспільства. Поки в документі він не бачив найголовнішого з необхідного — питання демобілізації.

Крім цього, Зеленський запевнив, що не підпише закон, у якому йтиметься про мобілізацію жінок. Водночас він може погодитися на зниження мобілізаційного віку до 25 років, якщо буде викладено всі відповідні аргументи.

Читайте також: The Economist: Україну чекають важкі рішення про мобілізацію

Бойові дії

У відповідь на запитання, коли може закінчитися війна Росії проти України, президент сказав, що цього не знає ніхто у світі. На думку глави держави, можливість перемоги чи поразки залежить від багатьох рішень та ризиків, але передусім від українців. Зеленський заперечив, що Україна рухається до поразки.

Водночас, висловлено думку, що на операцію на півдні країни в 2023 році безпосередньо вплинули нестача боєприпасів та відсутність підтримки захисників з повітря. Потенційні дії в 2024-му Зеленський не став коментувати жодним чином для уникнення проблем. За його словами, Україна не відмовиться від стратегії звільнення всіх тимчасово окупованих територій у кордонах 1991 року, хоча може відкорегувати тактику, зважаючи на результати минулого року на південному напрямку.

Також він прокоментував питання виробництва БпЛА та необхідних для цього засобів: "Потрібна інфраструктура. Не радянська, а сучасна, щоб все працювало швидко. Щодо виробництва — ми маємо в наступному році виробити мільйон дронів". За його словами, цей план буде складним, але його треба виконати для посилення оборони. Плануються і посилення можливостей артилерії на тлі поточних труднощів. 

Реагуючи на інформацію про конфлікт із головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним, президент сказав, що має з ним робочі стосунки. І додав: “Залужний має відповідати за результат на полі бою як главком. Разом з Генштабом. Є також командувач "Таврії". Це складне питання - наступ. Щось було, чогось не було. Щось прийшло, чогось не вистачає, а може й не буде його. Це складна історія”.

На думку Зеленського, результат треба демонструвати щодня на кожній посаді. Залужного він звільняти не планує та чекає “рішень, дуже конкретних речей на полі бою”. “Стратегія зрозуміла. Хочу бачити деталі”, — йшлося на пресконференції.

Підтримка від США та інших партнерів

Президент висловив впевненість, що держави-партнери не підведуть Україну в питанні надання допомоги. Як він розповів, Україна наразі має зобовʼязання від Бельгії на 1,7 млрд (валюту не було вказано — ред.), Данії – на 4,2 млрд, Кореї – на 2,3 млрд, Латвії, Литви, Нідерландів – на сотні мільйонів, Норвегії – на 7,5 млрд, Франції – на 2 млрд, Німеччини – на 8 млрд, Швеції – на близько пів мільярда, Японії — на мільярди. Йдеться про гроші на різні цілі, зокрема гуманітарну допомогу, економічну, соціальну. Є велика сума на військову підтримку.

Зокрема, Зеленський наголосив: “Я впевнений що Сполучені Штати Америки нас не зрадять. Що те, про що ми домовились у Сполучених Штатах, буде виконано повністю. Наші американські партнери повинні знати, що ми очікуємо на цю допомогу.”. Хоча визнав, що затримка з новими пакетами може вплинути на ситуацію на фронті.

Також президент розповів, що взимку Україну будуть захищати “кілька” нових систем ППО Patriot. Він натякнув і на додаткові системи протиповітряної оборони NASAMS

Водночас було висловлено занепокоєння щодо ризиків, які можуть виникнути в разі повторного обрання Дональда Трампа президентом США. На думку Зеленського, його політика “буде точно інша”, але не факт, що зміниться ставлення до України. Президент указав на особливу впливовість перших сигналів Трампа.

"Якщо політика нового президента США, ким би він не був, буде іншою до України, більш холодною, або більш внутрішньою, більш економною, то це вплине дуже сильно на хід війни в Україні", – додав він, підкресливши, що це точно буде мати негативний вплив і на допомогу від Європи.

Читайте також: Що, якщо Путін переможе? Союзники США побоюються поразки, оскільки допомога Україні зупиняється – Bloomberg

Гарантії безпеки

Коментуючи питання надання Україні гарантій безпеки, Зеленський визнав, що процес іде “трішки повільніше”, ніж він розраховував. За його словами, влада обговорює шляхи наближення цього рішення, адже багато залежить саме від нашої держави на платформі Міністерства оборони та Генштабу.

"Військовий компонент, ми повинні наше бачення передати партнерам, і це є серйозним ядром для гарантій безпеки. І ми досі цього не передали. В цьому питанні м'яч на нашому боці", — заявив глава країни.

Зеленський вважає “найпотужнішим варіантом” для України вступ у НАТО, але туди державу поки не запрошують. Президент поставив під сумнів важливість “сигналів”. Він також запевнив, що не розглядається можливість членства в Альянсі “частини” України.

Ефективність влади 

Відповідаючи на запитання щодо неефективності офісу президента та депутатів, Зеленський сказав, що якщо позбавиться команди, “буде менше ППО”, “буде менше допомоги для України”. 

Усі депутати, як сказав він, мають бути моральним прикладом, але цього нема. Хоча лідер закликав дивитися на роботу народних обранців, а не “займатися діалогами”.

"Я не можу їх розпустити (депутатів — ред.), бо тоді вибори будуть, а вибори під час війни провести не можна. Я зробив все, щоб саме ці депутати проголосували всі антикорупційні закони. Партнери говорять, що кошти, які вони нам надають, зараз не під ризиком", — додав Зеленський.

Журналістка ZN.UA попросила президента прокоментувати можливість об’єднання політичних сил задля створення коаліційного уряду професіоналів-технократів через відсутність “ефективних рук” усередині країни. Але глава країни став говорити про зовсім інше — про зменшення видатків урядовців, роботу над скороченням Кабміну та обмеженість фінансів. Він фактично відмовився прямо відповідати на поставлене йому запитання.

Протидія корупції

Схожа ситуація з відмовою від відповіді трапилася на прохання прокоментувати інформацію про недавній намір Кабінету міністрів проголосувати за постанову, яка є, по суті, калькою скандального закону №5655 щодо містобудівної реформи, яка містить корупційні ризики та сприяє нечесним забудовникам.

Відповідаючи на запитання ZN.UA про загрозу закриття справ топкорупціонерів, Зеленський переплутав відповідальність комітетів Верховної Ради щодо скасування так званих «поправок Лозового» до КПК, які дають можливість корупціонерам уникати кримінальної відповідальності. 

Він також заявив: “Всі відповідні закони (антикорупційні — ред.) на цей час, які ми повинні були проголосувати, було проголосовано. Ця тема вичерпана”.

Читайте також: Олександр Клименко: «САП дали незалежність, відмовивши в процесуальних інструментах. 1000 справ — під загрозою закриття»

Звільнення полонених

Як розповів Зеленський, Україна працює над поверненням “достатньо непоганої кількості” українських військових, хоча визнав уповільнення цього треку через Росію.

Водночас, за словами глави держави, міжнародним організаціям немає за що дякувати в питанні звільнення з російського полону кримчан. Окремо згадана тривала робота над цим з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом: “Поки що результат шановний президент Ердоган не показав щодо всіх полонених, які були на території Криму”.

"Окремо ми працюємо з державами такими як Швейцарія, Норвегія і деякі арабські країни, над тим, щоби повернути наших людей.  Як тільки у нас є накопичення відповідного ворожого ресурсу, ми його міняємо на наших українських захисників", - додав також Зеленський.

Відносини з партнерами

Президент України прокоментував подальші відносини з Польщею. Він подякував лідерам цієї країни за підтримку, але відзначив і однобічні заборони польського уряду на ввезення української агропродукції, емоційно закликавши до компромісу.

Він продовжив: «Я буду вірити, що новий уряд розблокує цю блокаду. Вона штучна. Ми готові, щоб у Польщі люди нічого не втрачали. Не можна політизувати питання зерна, коли у нас все заблоковано… У мене була розмова із Дональдом Туском, я йому вдячний за міцну позицію… Я вірю, що ми все вирівняємо. Хочу в це вірити».

Президент окремо розповів, що не обговорював з прем’єром Угорщини Віктором Орбаном припинення вогню чи переговори з російським автократом Владіміром Путіним. Як зазначається, у Аргентині угорський політик не зміг відповісти, чому не підтримує рух Києва до Євросоюзу та не може провести двосторонню зустріч з Зеленським.

Читайте також: Перемога в битві за ЄС: сім уроків і викликів

Інші питання

Під час пресконференції також пролунала думка щодо відкриття столичного аеропорту "Бориспіль". Зеленський розповів, що наша держава працює над питанням, назвавши це "дуже серйозною операцією".

Також лідер визнав, що РФ досягла успіху на дипломатичному полі шляхом серйозної роботи. На вагання партнерів щодо підтримки України вплинула й війна Ізраїлю проти терористичного угруповання ХАМАС, у якій, на думку президента, “є слід РФ”.

"Розфокусування уваги допомоги світу, консолідації навколо України, підтримки України на різних майданчиках та теми України в інформаційному просторі за кордоном. Все це комплексно і дуже погано впливає на стійкість України", — наголосив він. 

Крім цього, президент повідомив, що скорочення державної допомоги внутрішньо переміщеним особам не передбачається.