UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мін'юст наполягає, що Тимошенко не зможе стати президентом України

"Тому, хто має судимість або взагалі відбуває покарання, буде дуже важко або неможливо стати главою держави", - заявила Олена Лукаш.

Глава Мін'юсту Олена Лукаш заявляє, що людина з не знятою і непогашеною судимістю не може бути президентом України. Про це вона заявила у коментарі BBC.

"На моє переконання, особа з не знятою і непогашеною судимістю не може бути президентом України... Системний аналіз Конституції України дозволяє зробити висновок, що особі, яка бажає стати президентом, але має судимість або взагалі відбуває покарання, буде дуже важко або неможливо стати головою держави", - вважає міністр.

Лукаш підкреслила, що президент України є головнокомандуючим і особою, яка має допуск до державної таємниці.

"Це питання правозастосування, чітко вирішене у чинному законі про вибори президента України", - резюмувала міністр.

На її думку, навіть звертатися у Конституційний суд щодо цього різночитання немає необхідності.

Відповідно до статті 76 Конституції, людина з судимістю за вчинення умисного злочину, яка не погашена і не знята, не може бути обрана у Верховну Раду.

При цьому стаття 103 Конституції зазначає, що президентом може бути обраний громадянин України, який досяг тридцяти п'яти років, має право голосу, проживає в Україні протягом десяти останніх перед днем виборів років та володіє державною мовою.

Президент не може мати іншого представницького мандата, обіймати посаду в органах державної влади або в об'єднаннях громадян, а також займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю чи входити до складу керівного органу або наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку.

Обмеження щодо наявності судимості у голови держави, у Конституції не згадуються.

Зазначимо, що виконуючий обов'язки голови Центрвиборчкому Андрій Магера не поділяє позицію Мін'юсту у цьому питанні. За словами Магери, чинна Конституція не забороняє балотуватися на посаду президента особам з судимостями, якщо вони є громадянами України, які досягли 18-річного віку та не визнані судом недієздатними.

Як повідомлялося, Венеціанська комісія очікує, що український парламент передбачить можливість балотування на виборах раніше засуджених громадян. Про це йдеться у рекомендаціях, підготовлених комісією до законопроекту про внесення змін до Конституції України. !zn

Читайте також:

Венеціанська комісія сподівається, що засудженим українцям дозволять балотуватися на виборах

Опозиція підготувала альтернативні зміни до Конституції, але не встигла їх зареєструвати

Заступник голови ЦВК заявив, що Конституція дозволяє засудженому бути президентом