UA / RU
Підтримати ZN.ua

Макрон намагається завадити Воллесу стати наступним генеральним секретарем НАТО — The Telegraph

Опір Франції може зірвати наміри міністра оборони Британії замінити Столтенберга.

Президент Франції Еммануель Макрон намагається завадити главі Міноборони Британії Бену Воллесу стати наступним генеральним секретарем НАТО через вихід Британії з ЄС. Про це повідомляє The Telegraph.

Воллеса називають потенційним наступником чинного генсека НАТО Єнса Столтенберга, термін повноважень якого завершується цієї осені. Також претендентом на його заміну може бути прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен.

За даними The Telegraph, французькі чиновники повідомили колегам з НАТО, що вони хочуть бачити на цій посаді представника ЄС. Такий крок є частиною зусиль Франції, спрямованих на те, щоб зробити блок більш незалежним у військовому плані і менш залежним від Вашингтона у питаннях безпеки.

"Він не з країни-члена ЄС. Багато країн, в основному Франція, наполягають на тому, що наступний генеральний секретар повинен бути з країни ЄС", - заявило джерело видання.

Макрона підтримує Німеччина і більшість з 22 країн ЄС, які також є членами НАТО. Нідерланди і Польща, наскільки відомо, є одними з країн ЄС, які можуть підтримати британського кандидата.

Читайте також: Макрон проти планів НАТО відкрити офіс у Японії — FT

Французькі офіційні особи, як повідомляється, висловили занепокоєння станом британських збройних сил через скорочення бюджету, в той час як Макрон раніше оголосив, що Франція підвищить військові витрати більш ніж на третину до 2030 року.

Макрон, який давно стверджує, що Британія повинна зіштовхнутися з "наслідками" виходу з ЄС, відіграв важливу роль у планах Брюсселя щодо створення наземних, повітряних і морських сил швидкого реагування. Деякі аналітики стверджують, що цей крок зменшить роль НАТО як головного гаранта безпеки в Європі.

Згідно з планами ЄС, ці військові сили включатимуть підрозділи спеціального призначення, розвідників, медичний та евакуаційний персонал, а також підрозділи повітряних і морських перевезень.

Очікується, що ці сили можна буде використовувати для забезпечення припинення вогню, безпеки повітряних перевезень, евакуації громадян ЄС із ворожого оточення і надання екстреної гуманітарної допомоги. Інші завдання, ймовірно, включатимуть розвідку та спостереження.

Командний штаб, укомплектований 350 офіційними особами ЄС, здатний планувати і здійснювати операції з розгортання сил, буде підтримувати їхню діяльність.

Читайте також: Дуда закликав прийняти Україну до НАТО, тоді як Шольц із Макроном були більш стримані

Пропозиції, які відстоюють Франція і Німеччина, були розроблені після невдалого виведення військ з Афганістану у 2021 році, коли лідери ЄС стверджували, що їм потрібна можливість діяти незалежно від НАТО і США.

Нещодавно Париж зажадав, щоб компанії з країн, які не є членами ЄС, не отримували великих контрактів від блоку, оскільки він прагне придбати мільйон снарядів 155-мм артилерійських боєприпасів, щоб допомогти розширити постачання боєприпасів Україні.

Воллес користується повагою за лідерство на тлі російського вторгнення в Україну, але французька опозиція може завадити його амбіціям стати наступним генеральним секретарем НАТО.

"Я завжди казав, що це буде хороша робота. Це робота, яка мені подобається. Але мені також подобається і та робота, яку я виконую зараз", - заявляв раніше Воллес.

Намагаючись уникнути публічної суперечки через розбіжності щодо наступного генерального секретаря НАТО, зараз, найімовірніше, повноваження Столтенберга будуть тимчасово продовжені.

ЗМІ повідомляли, що президент США Джо Байден закликав Столтенберга залишитися на посаді під час зустрічі в Білому домі на початку цього тижня. Байден стверджував, що немає місця для невизначеності на тлі війни РФ проти України.

Вето Франції на кандидатуру Воллеса може спричинити ще один інцидент у довготривалій серії суперечок із Британією через Ла-Манш.

Колишній прем'єр-міністр Норвегії, який очолював НАТО майже десять років, наполягає на тому, що хоче піти з посади. Але продовження терміну перебування на посаді дозволить йому виконати завдання із забезпечення членства Швеції в НАТО.

Столтенберг зробив особистою місією контроль за переговорами з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом.

Водночас, як пише видання, кандидатура Фредеріксен може бути заблокована Францією на тлі побоювань, що третій поспіль генеральний секретар з Північної Європи створить дисбаланс у НАТО і це надасть перевагу північним членам Альянсу.

Туреччина також, ймовірно, не підтримає її кандидатуру після інциденту зі спаленням Корану і турецького прапора біля посольства Туреччини в Копенгагені.

Читайте також: Столтенберга, ймовірно, попросять залишитися на посаді генсека НАТО ще на рік — Reuters

Раніше повідомлялося, що союзники по НАТО розглядають можливість продовжити термін повноважень Столтенберга до саміту Альянсу у Вашингтоні наступного року. Цей крок, звичайно, дав би більше часу, щоб знайти заміну. Але наступний рік є також роком виборів до ЄС, відтак обрання нового генсека Альянсу може стати частиною політичної боротьби за те, хто керуватиме основними інституціями ЄС протягом наступних п’яти років.