UA / RU
Підтримати ZN.ua

Конституційному суду загрожує доля установи, що працює на замовлення

Конституційний суд після низки одіозних рішень, включаючи скасування Конституції 2004 року, так і не пройшов процедуру "очищення і оздоровлення".

Нові політичні керівники демонструють старі підходи до судової влади: замість створення передумов для її незалежності та високопрофесійної діяльності, шукають можливості для використання її у власних інтересах. Отже, можна припустити, що в найближчому майбутньому КС світить доля установи, що працює на замовлення. Про це у своїй статті для ZN.UA пише голова Українського юридичного товариства Олег Березюк.

Експерт нагадав, що Конституційний суд після низки одіозних рішень, включаючи скасування Конституції 2004 року, так і не пройшов процедуру "очищення і оздоровлення". Все обмежилося "відлученням" від п'яти суддів КС і призначенням за квотою парламенту чотирьох нових суддів КС, що принципово не змінило балансу сил в суді. У той же час рекомендації парламенту про звільнення за порушення присяги суддів КС, призначених за квотою президента і з'їзду суддів, на сьогодні навіть не розглянуті.

"Оскільки, судячи з усього, політичне керівництво не збирається реально проводити люстрацію суддівського корпусу (що стає дедалі очевиднішим), то першим таким замовленням для КС може стати визнання неконституційним закону "Про відновлення довіри до судової влади в Україні". Відповідне конституційне подання 76 народних депутатів уже перебуває на розгляді в КС. 17 липня ц.р. КС мав розглядати його на своєму засіданні, але переніс - зокрема через пікетування приміщення КС громадськими активістами", - зазначив він.

"Другим політичним замовленням для нинішнього КС може стати… забезпечення повернення Конституції 1996 р. Тобто того, чого в 2010 р. домігся для себе Янукович. Для цього достатньо буде визнати неконституційним Закон "Про відновлення дії окремих положень Конституції України" від 21 лютого ц.р. Принаймні в політикумі такі розмови вже ведуться. А судді КС, які вже раз повертали Конституцію 1996 р. і "страждають" через це сьогодні, напевно залюбки зможуть повторити своє рішення "на біс" - тепер іще й з метою власної реабілітації. Народу це буде подано як потребу посилити президентську владу в умовах фактичної війни", - підкреслив голова Українського юридичного товариства.

Однак, за словами експерта, ситуація з "консервацією" КС створює ефект порохової бочки як для президента Порошенка, так і для всієї конституційно-правової системи суспільних відносин, що склалися в державі після повалення режиму Януковича.

"Ця "бочка", яка декому сьогодні видається надійним збройовим арсеналом у політичній боротьбі, може вибухнути в зовсім недоречний момент і завдати смертельного удару. І не тільки тим, хто планує сидіти на ній і принагідно використовувати з неї "порох", а й Україні як державі", - резюмував він.

Подробиці читайте у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Олега Березюка "Сутінки Конституційного суду, або Історія одного гріхопадіння". !zn

Читайте також:

У Мін'юсті вважають, що люстрацію суддів депутати провалили

Дострокові вибори Ради неможливі без оновлення Конституції, - експерт

Група народних депутатів просить Конституційний суд визнати неконституційним закон про люстрацію суддів