UA / RU
Підтримати ZN.ua

Голова НАЗК пояснив критику нового закону про декларування: «Посадок не буде»

За словами Новікова, НАЗК перетвориться в орган, який розслідує всього лише кримінальні проступки

Національне агентство з питань запобігання корупції виступає проти нового закоу про відповідальність за недостовірне декларування, оскільки НАЗК перетвориться в орган, який розслідує кримінальні проступки, а не злочини.

Про це глава НАЗК Олександр Новіков заявив в ефірі програми "Свобода слова" на ICTV, передає "РБК-Україна".

"Нас не влаштовує цей законопроект тому, тому що НАБУ розслідує 10-ю частину проваджень про недостовірний декларування і відповідно НАБУ перетворюється в орган, який розслідує кримінальні проступки, тому ніяких посадок від нього чекати не доводиться", - сказав Новіков.

Всього за прийняття закону 4 грудня проголосували 289 народних депутатів. Відзначимо, що голосів тільки "Слуги народу" не вистачило б для прийняття документа, адже зелену кнопку під час голосування натиснули лише 195 членів фракції.

Своєю чергою президент Володимир Зеленський в день ухвалення закону наголосив на важливості відновлення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування і висловив жаль, що тепер відповідна стаття Кримінального кодексу не передбачає позбавлення волі. Однак глава держави натякнув, що це тимчасово, і в   майбутньому відповідальність за брехню в деклараціях буде посилена.

Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.

КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень.

Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ буде змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування. Згодом доступ до реєстру було відновлено.

За словами представниці Верховної Ради в Конституційному суді Ольги Совгирі, норма про ув’язнення за внесення посадовцями в декларацію недостовірних даних виявилася неефективною. Вона стверджує, ніби відповідна стаття Кримінального кодексу, яку нещодавно скасував КСУ, нібито не працює.

Водночас голова Верховної Ради Дмитро Разумков заявляв, що робоча група за рішенням конституційної кризи узгодила повернення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування. Та й сам президент Зеленський говорив про те, що кримінальна відповідальність за недостовірне декларування повинна бути суворою.

Якщо влада та всі її гілки не продемонструють достатньої політичної зрілості й відповідальності та не зможуть спільно виробити і прийняти рішення, що дадуть змогу Україні гідно вийти з нинішньої кризи, спричиненої рішенням КСУ, наслідки для країни на зовнішній арені будуть вельми сумними. Докладніше у матеріалі Тетяни Силіної "У правовій прострації" у ZN.UA.