UA / RU
Підтримати ZN.ua

Хан розкритикував провал скасування е-декларацій для антикорупціонерів

"Українська влада не виконала своїх зобов'язань", - заявив європейський комісар.

Європейський комісар з питань розширення і політики добросусідства Йоханнес Хан зробив заяву у зв'язку з провалом скасування е-декларування антикорупційних активістів. Текст заяви опублікований на сайті Єврокомісії.

У заяві наголошується, що 1 квітня закінчується термін подання декларацій антикорупційними активістами.

"Українська влада не виконала своїх зобов'язань. Неможливість скасувати цю норму, що поширює на громадських активістів зобов'язання державних службовців, суперечить європейським прагненням України", - йдеться в заяві єврокомісара.

Зазначається, що відмова від скасування е-декларування для антикорупціонерів суперечить рекомендаціям міжнародних партнерів України, у тому числі ЄС (також у контексті продовження моніторингу виконання Україною зобов'язань в рамках процесу лібералізації візового режиму), Венеціанської комісії та ОБСЄ/БДІПЛ.

"Громадянське суспільство робить важливу роботу і повинно бути в змозі виконувати свою роль без невиправданих перешкод та втручання. Мета системи декларування активів полягає в тому, щоб допомогти запобігти корупції з боку державних посадових осіб. Члени громадянського суспільства не є державними посадовими особами, і для них зобов'язання декларувати активи стає невиправданим тягарем і тиском, що гратиме на руку тим, хто прагне ефективно знищити зусилля України в боротьбі з корупцією", - сказано в заяві Хана.

Єврокомісар наголошує, що відносини ЄС з Україною ґрунтуються на спільних цінностях. Обидві сторони погодилися з тим, що повага до демократичних принципів, прав людини і основних свобод становлять важливі елементи Угоди про асоціацію.

"Останніми роками Україна досягла значного прогресу. Важливо не провокувати невдачі і не підривати досягнутий прогрес. Парламент України повинен повернутися до цього питання і зняти зобов'язання щодо декларування активів з активістів громадянського суспільства. ЄС готовий надати подальшу підтримку та консультації", - підсумував Йоханнес Хан.

Нагадаємо, в березні 2017 року Верховна Рада внесла зміни до ст. 3 закону "Про запобігання корупції". Президентський законопроект підтримали 268 народних депутатів. Спочатку законопроект був направлений на звільнення солдатів і молодших офіцерів від необхідності подавати е-декларації. Однак під час розгляду у другому читанні у законопроект були внесені суттєві правки. Зокрема, закон зобов'язує подавати е-декларації представників антикорупційних організацій.

У липні 2017 року президент Петро Порошенко вніс у Раду законопроекти №6674 і 6675, які замінюють декларації антикорупціонерів на розширену звітність про доходи організацій.

Венеціанська комісія рекомендувала Україні до 1 квітня скасувати обов'язкове електронне декларування для представників антикорупційних громадських організацій. У Венеціанській комісії також підкреслили, що громадські антикорупційні організації не повинні піддаватися більш суворій фінансовій звітності і не повинні розкривати більш детальну інформацію, ніж інші неприбуткові організації, підприємства чи інші юридичні особи.

22 березня Верховна Рада не змогла розглянути законопроекти про відстрочку або скасування е-декларування для представників антикорупційних громадських організацій.

Детальніше про законопроекти президента читайте в матеріалі Олександра Леменова "Марлезонський балет: е-декларування для антикорупціонерів" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".