Керівництво 3 у четвер у Вільнюсі не змогло переконати президента України Віктора Януковича підписати історичний договір про асоційоване членство і про вільну торгівлю, заявила президент Литви Даля Грібаускайте.
За її словами 3 не прислухався до аргументів про те, яку користь ці договори дали новим державам-членам ЄС.
"На жаль, поки що здається, що ці аргументи не досягли ані вух президента України, ані його думки, і поки ми бачимо, що позиції ще не змінилися", - сказала вона.
Вона зазначила, що президент України на зустрічі намагався запропонувати тристоронні переговори між ЄС, Україною і Росією. Представники ЄС ще раніше таку пропозицію відхилили.
"Країни-члени у черговий раз почули аргументи від президента України. Здебільшого президент України говорив не про договір, не про його підписання, а про економічні проблеми, які мають місце зараз на Україні і які потрібно вирішувати, хотів, щоб ці проблеми вирішували спільно ЄС та Росією", - сказала литовський президент.
"Усі країни, особливо 12 нових країн-членів, висловилися і показали на власному прикладі, що означають договори про вільну торгівлю з Європою, і зближення з Європою, і що за 15 років 12 нових європейських країн досягли такого прогресу саме тому, що підписали такий договір", - сказала президент.
Минулого тижня уряд України зупинив переговори про підписання договору про асоційоване членство України з ЄС.
Незважаючи на це, президент України вирішив приїхати на саміт до Вільнюса. Канцлер Німеччини 3 у четвер ввечері у Вільнюсі сказала, що двері ЄС завжди залишаються відчиненими для України, незважаючи на провал планів підписати договір у п'ятницю в Литві.
Привітання від ЄС отримали Молдова і Грузія - у Вільнюсі було досягнуто остаточної домовленості щодо парафування угод про асоційоване членство цих країн з ЄС. Підписати ці договори планується наступного року. Молдова у Вільнюсі також повинна забезпечити собі безвізовий режим з ЄС.
У четвер ввечері у Великокнязівському палаці відбулася неформальна частина саміту ЄС - зустріч голів держав та уряду ЄС, пізніше до них приєдналися президенти України, Грузії, Вірменії та Азербайджану, прем'єр Молдови і міністр закордонних справ Білорусі.
У п'ятницю у виставковому центрі Litexpo відбудуться пленарна сесія і заключна прес-конференція саміту "Східне партнерство". !zn
Читайте також:
Голова Європарламенту вважає, що ЄС недооцінив драматизм ситуації в Україні