UA / RU
Підтримати ZN.ua

Екс-генсек НАТО вважає помилкою відмову України від ядерної зброї

Робертсон переконаний, що конфлікту в Донбасі і анексії Криму не було б, якби Україна зберегла частину свого ядерного потенціалу.

Колишній генеральний секретар НАТО Джордж Робертсон назвав відмову України від ядерної зброї помилкою, підкресливши, що країни-підписанти Будапештського меморандуму не виконують його умови, говориться в його статті в газеті Herald Scotland.

"Ці країни (США, Великобританія і Росія - ред.) разом з Францією і Китаєм, пообіцяли: a) поважати українську незалежність і суверенітет в існуючих кордонах, b) утримуватися від загрози або застосування сили проти України і c) утримуватись від економічного тиску на Україну з метою вплинути на її політику. Добре виглядають ці обіцянки в світлі кривавої бійні, яку ми бачимо на екранах наших телевізорів кожен вечір?" - пише Робертсон.

Він зазначає, що в обмін на відмову від ядерної зброї, Україна отримала дуже мало.

"Логічно запитати: був би Крим захоплений і окупували б схід України, якби українці зберегли частину свого ядерного потенціалу?" - цікавиться екс-генсек, звинувачуючи при цьому Британію в її політиці стримування.

5 грудня 1994 року між Леонідом Кучмою (президентом України), Борисом Єльциним (президентом Росії), Джоном Мейджором (прем'єром Великобританії) і Біллом Клінтоном (президентом США) був підписаний Будапештський меморандум за підсумками саміту ОБСЄ.

У тексті цього документа США, Великобританія і Росія привітали приєднання України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї і відмову від третього в світі ядерного потенціалу в обмін на наступні пункти: поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України, утримуватися від загрози застосування сили, утримуватися від економічного тиску, негайні дії від Радбезу ООН при агресії проти України, не застосовувати ядерну зброю проти України і проводити негайні консультації у випадку порушення зобов'язання.

Як стверджував для виправдання анексії Криму президент Росії Володимир Путін, після революції на території України "виникла нова держава", з яким РФ нібито ніяких документів не підписувала.

В кінці травня посол США в Україні Джеффрі Пайєт також відхрестився від порушення Штатами меморандуму, пославшись на те, що Будапештський меморандум - не договір про гарантії безпеки. Таким чином, він звернув увагу на той факт, що в договорі дійсно ніде не прописано, що в разі порушення цього меморандуму однією державою решта застосують військову силу з метою його захисту.