В суботу Італія проголосувала на виборах до Європейського парламенту. Як пише The Guardian, ультраправа лідерка країни Джорджія Мелоні може виступити у ролі одного з лідерів Союзу.
Очікується, що перемогу на виборах здобудуть ультраправі партії – щонайменше чверть місць. Втім, центристський мейнстрім, як і раніше, за прогнозами, стане головною силою в парламенті ЄС. Попередні результати очікуються пізно ввечері в неділю.
Мелоні, яка була обрана на здебільшого зосередженій на проблемах імміграції платформі, у суботу поділилася у соціальних мережах відеозверненням, в якому наголосила, що її пріоритетами є захист кордонів Європи від нелегальної імміграції, а також захист реальної економіки та робочих місць.
Італія, яка у новому парламенті матиме 76 із 720 місць, може зіграти вирішальну роль у визначенні балансу сил у ЄС.
Опитування свідчать про те, що партія Мелоні «Брати Італії» може набрати 27% голосів – порівняно з лише 6,4% на виборах до ЄС у 2019 році. Відтак прем’єр-міністерка Італії може вирішити політичну долю глави Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн та отримання нею достатньої підтримки для забезпечення другого терміну.
Питання про те, чи погодиться Європейська народна партія (ЄНП) фон дер Ляєн співпрацювати з ультраправими, ймовірно, стане вирішальним після голосування: фон дер Ляєн припустила готовність до співпраці ЄНП з ультраправими законодавцями, якщо вони є проєвропейськими, а не маріонетками Владіміра Путіна.
Голова Європейської комісії прямо виключила співпрацю з лідером французьких ультраправих Марін Ле Пен, чия партія «Національне об’єднання» (RN) також лідирує в опитуваннях у гонці за місця до ЄС, або з німецькою AfD. Правляча в Угорщині популістська партія Фідес виступає проти допомоги Києву, а прем’єр-міністр Віктор Орбан вважається найбільш проросійським лідером ЄС.
Водночас, фон дер Ляєн, схоже, більш спокійно ставиться до роботи з Мелоні та деякими колегами з групи Європейських консерваторів і реформістів (ECR).
«Я дуже добре працювала з Джорджією Мелоні, яка є явно проєвропейською», – сказала вона.
Соціалісти, ліберали та зелені, які стурбовані тим, що Мелоні може вимагати послаблення кліматичних заходів ЄС в обмін на підтримку президента Комісії ЄС, погрожували протистояти повторному призначенню фон дер Ляєн, якщо вона укладе будь-які угоди з ультраправими.
Водночас як зазначає професор міжнародних відносин в Університеті Джорджії Кас Мудде, попри те, що ультраправі отримають доволі багато місць, їхній політичний вплив, швидше за все, знову буде значно меншим за їх електоральну вагу.