UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Доведіть, що це не обман": Кравчук, Кучма та Ющенко звернулися до підписантів Будапештського меморандуму

Від ядерної зброї Україна відмовилася у 1994 році. "Договір про нерозповсюдження ядерної зброї" підписали лідери України, Росії, Великої Британії та США.

Перший, другий та третій президенти України – Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко – звернулися до підписантів Будапештського меморандуму з вимогою довести, що документ "не був простим обманом", передає "Інтерфакс-Україна".

"Майже три десятиліття тому сталася подія, відлуння якої струшує світ наразі. П'ять ядерних держав зобов'язалися перед Україною поважати її незалежність та територіальну цілісність. Надання гарантій безпеки (а саме ці слова були в назві Будапештського меморандуму, під яким поставили свої підписи супердержави) стало умовою добровільної відмови України від її ракетно-ядерного потенціалу. На той час він був третім у світі, переважаючи потенціали Франції, Великої Британії та КНР. Тепер Україна може згадувати урочисті обіцянки "великої четвірки" (ми були вдячні за те, що до меморандуму приєднався Китай) хіба що як знущання", - йдеться у зверненні президентів.

Наголошується, що ще у 2014 році Росія зруйнувала територіальну цілісність України, окупувавши Крим та частину Донбасу, і сьогодні з трьох сторін в Україну спрямовано загрозу подальшого військового вторгнення.

"Ми опинилися перед перспективою економічної блокади - енергетичної з півночі, морської з півдня. Тим часом, неприпустимість економічного тиску на Україну теж була зафіксована як один із пунктів Будапештського меморандуму. Що ж ми чуємо у відповідь на такі дії від учасників угоди, на чий захист і на чию рішучість ми маємо розраховувати? Лише заклики до їхніх громадян та дипломатів тікати з небезпечної України якнайшвидше", - йдеться у тексті.

Президенти наголосили, що Україна чує лише "суворі попередження" агресору, і що він заплатить "ціну", проте це не стосується "Північного потоку-2" та SWIFT.

"Коли 1994 року великі держави укладали угоду з Україною, вони фактично говорили: ми не хочемо, щоб ти стала з нами рівною. Ми хочемо зберегти свою монополію. Але ми пропонуємо тобі в обмін на справжній захист нашу справжню підтримку. Ось тобі наше слово - чесне слово сильного. Ми тоді повірили, хоча в тому ж 1994 році один із підписантів Будапештського меморандуму в приватній розмові сумно попереджав: вас обманюють. Сьогодні вирішальний момент, коли можна довести, що Будапештський меморандум не був простим обманом. Що сильний може бути чесним та сміливим…Так доведіть свою справжню силу”, - закликають президенти.

Читайте також: Байден назвав Путіна "хлопцем з ядерною зброєю без друзів" — ЗМІ

Кравчук, Кучма та Ющенко також просять зробити ті кроки, які здатні зупинити агресора, а "не підкріпити його віру у безкарність".

"Якщо сьогодні ми програємо, жодних Будапештських меморандумів більше не буде. Дивлячись на наш досвід, жодна країна, яка може отримати ядерну зброю, за жодних обставин від неї вже не відмовиться. Тому на кону наразі не лише доля України та ваш світовий авторитет. На кону - майбутнє безпеки всього світу. Усвідомте це. І майте в силі бути відповідальними!", - резюмували президенти.

За своє ядерне роззброєння у 1990-х Україна отримала компенсацію, близьку до максимальної за тих умов, і однією з її складових був Будапештський меморандум, який містив зобов'язання перед Україною, які важко назвати гарантіями. Детальніше про документ читайте у статті Олексія Іжака "Меморандум про вічні цінності".