UA / RU
Підтримати ZN.ua

До Конституційного суду надійшло подання Верховного суду про призначення членів Вищої ради правосуддя

Документ вже на розгляді КСУ.

До Конституційного суду України (КСУ) 13 жовтня надійшло конституційне подання Верховного суду про призначення членів Вищої ради правосуддя (ВСП).

В КСУ розповіли, що подання стосується відповідності Конституції України положень абзацу 13 пункту 23-1 розділу III "Прикінцеві та перехідні положення" закону України "Про Вищу раду правосуддя" від 21 грудня 2016р. №1798-VIII, абзаців 1, 6, 11 пункту 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя і діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя "від 14 липня 2021 року № 1635-ІХ.

Перед цим рішення про направлення звернення до КСУ судді Верховного суду взяли на пленумі 8 жовтня. "За" проголосували 129 суддів, "проти" - 15.

Читайте також: В ОПУ з послами G7 та ЄС обговорили ситуацію щодо Ради суддів та Етичної ради при ВРП

У серпні Вища Рада правосуддя попросила Верховний Суд звернутися до Конституційного Суду щодо перевірки окремих положень законів, що регулюють діяльність ВРП.

У заяві ВРП говорилося, зокрема, про:

Звернення ВРП було підтримано Радою суддів.

У 2020 році, після звернення Верховного Суду, Конституційний суд визнав частково неконституційною попередню судову реформу президента Володимира Зеленського, в тому числі передбачену нею діяльність Комісії з питань доброчесності та етики при ВРП.

Під час нинішньої реформи замість неї було створено Етичну раду з аналогічними повноваженнями.

Нагадаємо, голова Верховного Суду, що протистоїть судовій реформі, йде у відставку. Верховний суд скликає пленум 22 жовтня для вибору нового глави — Валентина Данішевська йде у відставку й зазначила, що не планує висувати свою кандидатуру на цю посаду.

Звертаємо увагу, що Глава ЦПК Віталій Шабунін заявив, що Данішевська до того, як вийде на пенсію, намагається "завалити" судову реформу, щоб отримати хорошу пенсію.

"Венеціанська комісія вважає судову реформу конституційною, більш того, її голова закликав якомога швидше її втілити. Але голові ВС Валентина Данішевська й Ко на це наплювати. У носі вона мала венеціанку, коли мова йде про 150 тисяч грн на місяць її довічного утримання", - пише Шабунін.

ВРП приймає рішення щодо розміру утримання, тобто пенсії, для Данішевської після закінчення її повноважень у суді. До речі, права на це утримання вона не має через брак стажу.

Він також пояснив, чому чинна глава ВС не має права на довічне утримання судді.

Глава ВС Валентина Данішевська вважає, що Етична рада, створена для очищення Вищої Ради правосуддя, не повинна мати повноважень зупиняти правосуддя в Україні. 

Раніше вже повідомлялося, що Данішевська намагалася зірвати судову реформу.