Ліквідація олігархічної системи є пріоритетним завданням України, вважає секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов. Таку думку він висловив на форумі Ялтинської європейської стратегії-2021 (YES).
«Ліквідація олігархічної, кланової, монопольної, корумпованої системи, яка сьогодні, на превеликий жаль, ще існує в Україні - це для нас завдання номер один. Якщо ми цього не зробимо, сусіди, які постійно із сокирою стоять біля наших дверей і нею розмахують, користуватимуться цим і буде продовжуватися ця ситуація. І, коли ми говоримо про 30 років незалежності України - це може для нас дуже трагічно закінчитися», - заявив Данілов.
На думку секретаря РНБО нинішні олігархи «маскуються», прагнучи зробити так, щоб їх перестали називати олігархами. Домогтися цього просто, вважає Данилов: «Для початку перестати впливати на політику через гроші. Це фундаментально важлива річ. По-друге, потрібно припинити корумпувати наших чиновників. Третє: потрібно перестати займатися монополізмом».
На думку Данілова, некоректно порівнювати наших олігархів з бізнесменами, які засновували Google: «Наведу приклад. YES конференція вперше пройшла в липні 2004 року, а в червні 2004-го відбулися деякі події – приватизація «Криворіжсталі». (...) Так народжувалася олігархія».
Як приклад впливу олігархів Данілов навів мораторій на продаж землі. На думку секретаря РНБО, олігархи є обережними і «чемними» людьми, які працюють на власну перспективу.
«Десятки років в Україні саме латифундисти, яким потрібен був час, щоб накопичити свої земельні банки, користувалися можливістю, корумпували нашу Верховну Раду і вона постійно відмовляла в питанні вільного продажу землі», – говорить він.
На думку Данілова, саме відсутність вільного продажу сільськогосподарської землі зіграла роль у становленні олігархічної системи в Україні.
«Ми маємо вже щонайменше два-три олігархи в аграрній сфері, які побудували свою систему завдяки тому, що наше законодавство (...), наші депутати сказали: ні, ви не можете розпоряджатися своєю власністю, ви повинні бути такими нібито власниками із забороною розпорядження своєю власністю», - зазначив він.
За словами Данилова, якщо РНБО на чолі з президентом зараз не займеться ліквідацією олігархічної системи, то з часом перед Україною постануть великі виклики.
«Зараз ідеться не про людей, а про нашу державу», - додав він.
Напередодні спікер Верховної Ради Дмитро Разумков направив законопроєкт «Про олігархів» на експертизу до Венеціанської комісії. Надіслати документ на експертизу попросили омбудсвумен Людмила Денісова та чотири опозиційні депутатські фракції.
1 липня Верховна Рада 275 голосами «за» ухвалила за основу президентський законопроєкт №5599 «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)». Примітно, що голоси за президентську ініціативу дали пов’язані із олігархом Ігорем Коломойським «Довіра» і «За майбутнє» (по 18 голосів).
Проєкт закону містить грубі порушення, зокрема, наділяє президента та РНБО не передбаченими Конституцією України повноваженнями, свідчить висновок Головного науково-експертного управління Апарату ВР. Спікер парламенту Дмитро Разумков наголошував на тому, що проєкт закону потребує доопрацювання.
ZN.UA пильно стежить за перебігом деолігархізації і першим інформує читачів про ключові події на цьому напрямку. Аби глибше розібратися у темі, радимо прочитати наступні статті:
- Які двері збирається відімкнути Зеленський і на які скарби претендує, читайте у статті Інни Ведернікової «Помста карабасам. Рада в першому читанні прийняла закон про олігархів».
- Якою ЗеКоманда бачить реформу Антимонопольного комітету – ключового інструменту боротьби із олігархами, читайте у статті Юлії Самаєвої «Деолігархізація та демонополізація все. Розходимось».
- Якими будуть наступні маневри на деолігархічному фронті, читайте у статті Олександра Лємєнова«Законопроєкт «Про олігархів»: чи не стане увертюра фінальним акордом?».
- Як законопроєкт відкриває олігархам і підсанкційним особам шлях до укрупнення імперій в обхід АМКУ, читайте у статті Олени Поканєвич «Антимонопольна реформа в інтересах великого бізнесу, або Специфічний погляд «слуг» на боротьбу з олігархами».
- Яких змін потребує цей законопроєкт, читайте у статті Євгенія Редзюка «Деолігархізація України — місія можлива?».
- Як усе починалося, читайте у статті Юлії Самаєвої «Законопроєкт «Про олігархів»: основні положення vs головні очікування».